Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Józef Majewski

Utworzono dnia 08.09.2015
Czcionka:

MAJEWSKI Józef (1802-1886) gajowy w dobrach Habsburga w Korbielowie, pierwszy nauczyciel w tej wsi.

Urodził się w 1802 roku na terenie późniejszego Królestwa Kongresowego jako syn Wojciecha i Marii Majewskich. Pochodził z rodziny szlacheckiej. Jego ojciec za udział w powstaniu kościuszkowskim został ok. 1802 r. aresztowany przez Rosjan i wywieziony na Sybir. Po aresztowaniu ojca i konfiskacie majątku, matka uciekła wraz z Józefem do zaboru austriackiego i zamieszkała w Kętach u swego brata, który był proboszczem miejscowej parafii.

Maria Majewska zmarła w 1804 r. Wówczas wychowaniem Józefa zajął się jego wujek – proboszcz, który zamierzał poświęcić siostrzeńca stanowi kapłańskiemu. Józef uczył się prywatnie pod kierunkiem wuja. Prawdopodobnie uczęszczał też do szkoły parafialnej w Kętach. Zdobył dość pokaźny zasób wiedzy (nauczył się m.in. łaciny). Nie został jednak kapłanem, gdyż w 1817 r. jego wuj zmarł. Do parafii przydzielono nowego proboszcza, który wydalił Józefa z plebanii. Znalazłszy się bez dachu nad głową Józef Majewski został zmuszony najmować się na służbę u bogatych gospodarzy.

W wieku 20 lat zaciągną się do armii austriackiej. Ponieważ był człowiekiem wykształconym, przydzielono go do komendy pułkowej, gdzie pełnił funkcję pisarza. Pułk ten należał do arcyksięcia Karola Olbrachta Habsburga i stacjonował w dobrach żywieckich. Józef poznał osobiście arcyksięcia, który skrócił mu służbę w wojsku i dal posadę gajowego oraz pisarza w gminie Korbielów.

Józef Majewski przybył do Korbielowa prawdopodobnie w latach dwudziestych XIX w. i objął funkcję gajowego oraz urząd pisarza gminnego. Oprócz tego został również pisarzem w sąsiedniej gminie Krzyżowej. Arcyksiążę Habsburg uczynił go też poborcą podatków w Korbielowie, Krzyżówkach i Sopotni Wielkiej. Pełniąc tak wiele funkcji Józef Majewski korzystał z licznych przywilejów, m.in. miał prawo na wypas owiec w lasach Habsburga.

4 lutego 1836 r. ożenił się z Katarzyną Michalec, córką Mikołaja Michalca i Agnieszki Gustyn. Miał z nią troje dzieci: Mateusza, Rozalię i Agnieszkę. Po śmierci Katarzyny ponownie wstąpił w związek małżeński 10 maja 1854 roku z Rozalią Góra. Z małżeństwa tego urodziło mu się sześcioro dzieci: Wojciech, Anna, Andrzej, Jan i Magdalena.

W owych czasach wszyscy ludzie w Korbielowie i Krzyżowej byli niepiśmienni. Aby umożliwić naukę dzieciom gospodarzy, Józef Majewski postanowił założyć szkołę. W 1866 r. zbudował dom na polanie zwanej Janczakówką (lub Janciczką), w którym urządził obszerną salę szkolną. Mieszkańcy wsi posyłali do niej swoich synów. Początkowo do szkoły uczęszczało tylko ośmiu uczniów, lecz z czasem ich liczba wzrosła do ponad trzydziestu. Szkoła funkcjonował tylko w zimie, ponieważ w innych porach roku dzieci potrzebne były do pomocy w pracach polowych. Nauka trwała cztery zimy. Dzieci uczyły się podstawowych umiejętności: czytani, pisania i rachunków. Czasami Józef Majewski opowiadał swoim uczniom różnych wydarzeniach z historii Polski. Jako podręczniki wykorzystywano książki do nabożeństwa.

Utworzenie pierwszej szkoły w Korbielowie miało duże znaczenie dla miejscowej ludności. Dzięki temu mieszkańcy Korbielowa i Krzyżowej mieli możliwość uzyskania podstawowego wykształcenia. Praca Józefa Majewskiego szybko przyniosła pozytywne efekty. Liczba ludzi niepiśmiennych w Korbielowie i Krzyżowej zmniejszała się z roku na rok.

Około 1880 roku Józef Majewski, ze względu na pogarszający się stan zdrowia, przekazał funkcję nauczyciela Mikołajowi Dendysowi, swojemu pierwszemu i najlepszemu uczniowi.

Zmarł 15 września 1886 r. w Korbielowie. Pochowany został na cmentarzu w Jeleśni. Należy dodać, iż najstarsi synowie Józefa Majewskiego także zasłużyli się dla Korbielowa. Mateusz własnoręcznie zbudował w drugiej połowie XIX w. kaplicę w Korbielowie – Kamiennej, która stoi do dnia dzisiejszego. Natomiast Wojciech przejął po ojcu urząd pisarza gminnego i pełnił go do początku XX wieku.
Tradycje nauczycielskie po Józefie Majewskim kontynuuje obecnie troje jego prawnuków: Maria, Adam i Henryk Majewscy.

Księgi parafialne parafii MBA w Korbielowie;
Kroniki rodzinne spisane przez Wojciecha i Jana Majewskich;
Inf. ustne F. Majewskiego, wnuka Józefa;
Andrzej Majewski    

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Marzec 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny