VI KONFERENCJA REGIONALISTÓW ŻYWIECKICH

Utworzono dnia 29.02.2016, 12:24

W dniu 22 czerwca 2012 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Jeleśni odbyła się VI KONFERENCJA REGIONALISTÓW ŻYWIECKICH. Organizatorami konferencji byli Zarząd Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej oraz Gminny Ośrodek Kultury w Jeleśni. Na konferencję przybyło wielu regionalistów, twórców i miłośników kultury z całej żywiecczyzny.
Konferencję otworzyli i powitali zebranych gości Marian Deptuła -prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej oraz Grażyna Patera- dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Jeleśni.
Zarząd Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej nadał tytuł Regionalisty Roku 2012 pani Marii Jafernik – kierowniczce Zespołu Regionalnego w Sopotni Małej i podczas konferencji nastąpiło uroczyste wręczenie tego tytułu oraz nagrody ufundowanej przez Delphi Poland S.A. Gratulacje pani Marii Jafernik złożyli również Mirosław Dziergas- w imieniu Starosty Żywieckiego oraz Wydziału Turystyki, Sportu i Promocji Starostwa Powiatowego w Żywcu.
Halina Dybek i Alicja Klimczak w imieniu Wójta Gminy Jeleśnia oraz Grażyna Patera w imieniu Gminnego Ośrodka Kultury w Jeleśni.
Konferencja była również okazją dla wręczenia podziękowań dla twórców ludowych i nieprofesjonalnych, kapel, i zespołów regionalnych, którzy swoja twórczością rozsławiają Gminę Jeleśnia.
Dokonano również otwarcia wystawy twórców ludowych i nieprofesjonalnych obejmującą: malarstwo Heleny Pająk, Teresy Szewczyk, Adama Wróbla, Magdaleny Zawady, młodzieży z kółka plastycznego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Jeleśni, rzeźbę Pawła Suchonia, Marka Kochańskiego i Józefa Mentla, zabawkę ludową wykonywaną przez Mariana Łoboza i młodzież w ramach projektu „ Ocalić od zapomnienia – Folklor Naszego Regionu”- organizowanego przez LGD Żywiecki Raj, zdobnictwo bibułkowe oraz kroniki pisane przez pana Bronisława Grzegorzka.
Podczas konferencji zaprezentowano również dwa wykłady.
W formie prezentacji multimedialnej zaprezentowano „Kultywowanie tradycji regionalnych w Gminie Jeleśnia”. Wykład poprowadziła Grażyna Patera, natomiast materiały do prezentacji multimedialnej, a także samą prezentację przygotował Paweł Szewczyk.
Następnie mgr inż. Bogdan Martyniak wygłosił prelekcję” Owczarstwo i szałaśnictwo – mity i rzeczywistość”.
Następnie uczestnicy konferencji udali się do Starej Karczmy, gdzie przy muzyce góralskiej odbył się poczęstunek. Uczestnicy konferencji mieli możliwość posłuchać muzyki prezentowanej przez Edwarda Byrtka, Przemka Ficka, Marcina Blachurę, Juliannę Adamek, Annę Dunat i Annę Foję. Degustowali potrawy regionalne: swojskie ciasta, chleb ze smalcem, oscypki, bundz, bryndzę i żurek jeleśniański.
Konferencja w ocenie uczestników była bardzo udana.