Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Orawskie Ostatki

Utworzono dnia 08.02.2018
Czcionka:

Impreza "Orawskie Ostatki" połączona z pokazem obrzędowym pt. "skubanie pierza" jest realizowana w ramach projektu pn. Wspólne dziedzictwo - polsko-słowacka akcja promująca dorobek kulturalny i tradycje pogranicza dofinansowanego  przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach  Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska - Słowacja 2014- 2020 oraz budżetu państwa realizowanego przez Gminę Jeleśnia i Gminę Klin.

Oravskie Fasiangy - Orawskie Ostatki przez lata były wydarzeniem społecznym i towarzyskim, powszechnym na Oravie. Impreza  organizowana 10 lutego 2018 r. będzie połączona z występami muzyków amatorów promujących dziedzictwo kulturowe pogranicza oraz z degustacją potraw regionalnych z Oravy. Podczas imprezy Partner Słowacki opowie także o zwyczajach kończących karnawał i przeprowadzających społeczność lokalną w okres wielkiego postu.

Gminę Jeleśnia reprezentować będzie zespół regionalny Romanka  i Koło Gospodyń Wiejskich z Sopotni Małej. Zaprezentują następujący program artystyczny: Trzej Królowie z Sopotni Małej- Z.R. ROMANKA, Sopotniańskie Ostatki Z.R. ROMANKA, KGW Sopotnia Mała: Niesopuśnicy, taniec Bon na urodzaj kwacków, potańcówka ostatkowa.

Orawskie Ostatki w Klinie 2018

Utworzono dnia 12.02.2018, 09:16

W minioną sobotę 10 lutego delegacja z gminy Jeleśnia udała się w gościnę do partnerskiej zaprzyjaźnionej gminy Klin na Słowacji. Stronę polską reprezentowała Wójt Gminy Jeleśnia Anna Wasilewska, Przewodniczący Rady Gminy Ryszard Nowak wraz z radnymi, Dyrektor GOK Grażyna Patera oraz Zespół Regionalny Romanka i Koło Gospodyń Wiejskich z Sopotni Małej.

Polscy goście zostali zaproszeni na Oravskie Ostatki w ramach realizacji projektu pn. Wspólne dziedzictwo - polsko-słowacka akcja promująca dorobek kulturalny i tradycje pogranicza dofinansowanego  przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach  Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska - Słowacja 2014- 2020 oraz budżetu państwa realizowanego przez Gminę Jeleśnia i Gminę Klin. Impreza  ostatkowa w Klinie połączona była z występami muzyków amatorów promujących dziedzictwo kulturowe pogranicza oraz z degustacją potraw regionalnych z Oravy. Podczas imprezy zarówno gospodarze, jak i goście zaprezentowali widowiska obrzędowe zwiazane ze zwyczajami kończącymi karnawał i przeprowadzających społeczność lokalną w okres wielkiego postu.

Co zwróciło naszą uwagę?

Niesamowita gościnnośc naszych południowych sąsiadów. W organizację imprezy zaangażowany był także gospodarz Starosta Stefan Penak, który wraz ze swoimi pracownikami i radnymi dołozył wszelkich starań, by goście z Jeleśni poczuli się wspaniale. I tak też było. Wspólne skubanie pierza, tańce i śpiew - to doskonała okazja do integracji. Goście zobaczyli także pokaz tradycji przyrzadzania "syrovych korbacikov", czyli tradycyjnej słowackiej regionalnej potrawy z mleka.

To był pięknie spędzony czas i z pewnością na długo pozostanie w pamięci.

Ewa Jeremicz

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Styczeń 2019
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 59

W poprzednim tygodniu: 210

W tym miesiącu: 707

W poprzednim miesiącu: 983

Wszystkich: 59530