Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Aleksandra Kupczak

Utworzono dnia 09.02.2015, 12:45

Aleksandra Kupczak jest bibułkarką, gra na instrumentach- heligonce i akordeonie, śpiewa, tańczy.

Zakochała się w regionalizmie i ta fascynacja trwa już kilkanaście lat. Folklor był nieodłącznym elementem jej życia rodzinnego: ojciec grał na akordeonie, a mama Otylia Juraszek była śpiewaczką ludową. Jej przygoda z bibułkarstwem rozpoczęła się parę lat temu w Gminnym Ośrodku Kultury w Jeleśni, gdzie na zaproszenie dyrektorki uczestniczyła w warsztatach rękodzielniczych. Od tamtej pory stara się czynnie uczestniczyć w kultywowaniu rodzimych tradycji ludowych. W Starej Karczmie w Jeleśni robi pokazy dla turystów. Będąc często w Szwajcarii na warsztatach z grupą osób niepełnosprawnych robi pokazy zdobnictwa bibułkowego, gra na akordeonie również heligonce polskie i szwajcarskie melodie. Ma własne pomysły na wzory kwiatków. Jej praca została zauważona i zajęła I miejsce w konkursie zdobnictwa bibułkowego. Tańczy również w zespole „Romanka” w Sopotni Małej. Od prawie pół wieku posługuje się językiem esperanto. Korespondowała z przedstawicielami  37 krajów świata-oprócz krajów europejskich również z esperantystami z Australii, Japonii, Chin i Korei. Z wieloma koresponduje do dzisiaj. Zna francuski, włoski,  a ze szkoły rosyjski i niemiecki. Od 2012 r. bierze udział w konkursie gry na Unikatowych  Instrumentach Ludowych (heligonka), którego celem jest m. i. popularyzowanie autentycznej muzyki ludowej czy ożywienie ludowego muzykowania.
Przez 25 lat była dyrektorką przedszkola w różnych odsłonach: jako poliglotka, muzyk, podróżniczka, bibułkarka. W Przedszkolu Nr 1 w Jeleśni założyła i prowadziła zespół taneczny „Promyczek”, a w Szkole Nr 1 w Jeleśni była kierownikiem zespołu tanecznego „Bajerki”. Zespoły te zajmowały pierwsze miejsca i wiele wyróżnień na przeglądach powiatowych.

"Rękodzieło, to dla mnie przede wszystkim wspaniała rozrywka, satysfakcja z możliwości pokazania innym jednej z dziedzin naszej sztuki. To również troska i dalsza pielęgnacja lokalnych tradycji." (A. Kupczak)

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Marzec 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny