Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Kabaret góralski U bacy

Utworzono dnia 12.02.2015, 13:03

Góralski kabaret U Bacy powstał  w czerwcu 1992 roku, a inicjatorem jego założenia był redaktor naczelny "Gazety Żywieckiej" - poseł Władysław Bułka, który w związku
z obowiązkami poselskimi pożegnał się z jego działalnością. Współzałożyciele Kabaretu: Bożena Tlałka - skrzypce, Adam Wróbel - skrzypce, akordeon, Grzegorz Gruszka - kontrabas, występują po dzień dzisiejszy w niezmienionym składzie. Od początku swojej działalności Kabaret czerpie natchnienie i pomysły z przebogatej skarbnicy ludowego folkloru. Trudno byłoby zliczyć ile występów i gdzie koncertował Kabaret. Na pewno nie mniej jak 100 razy w roku, ale były lata, że dochodziło do 200.  Nie brakuje mu także zagranicznych wojaży. Najczęściej występuje jednak w Starej Karczmie w Jeleśni. Legenda otaczająca karczmę, jej sędziwe ściany, regionalny wystrój i Kabaret, to jest to, co pozwala uczestnikom imprezy niejednokrotnie zapomnieć o przysmakach wspaniałej kuchni. Utarło się nawet takie powiedzenie związane z karnawałowymi biesiadami w karczmie: Bo najlepszy wieczorek jest z soboty na wtorek. Biesiady z udziałem kabaretu przez cały karnawał odbywają się w czwartki i soboty, a bywa, że nawet we wtorki. Stali bywalcy biesiad potrafią na nie przyjeżdżać z całej Polski.
Bardzo często kabaret gości na Śląsku. Ślązacy, chyba rozmiłowani w swojej gwarze, najlepiej potrafią odczuć piękno i aluzyjne - filozoficzne zwroty góralskiej gwary, chociaż, jak zgodnie twierdzą członkowie kabaretu, gwara góralska w całej Polsce jest bardzo popularna i lubiana. Prawdopodobnie cięty góralski język, satyryczne i zalotne przyśpiewki tak mocno zaimponowały "śląskim pieronom", że zdecydowali się na złamanie kanonu zabraniającego "babom" udziału w takich wyjątkowo męskich imprezach, jak "Karczma Piwna"
i kilkakrotnie zaprosili kabaret U Bacy nie tylko z występami, ale także na prowadzenie imprezy. Z zagranicznych wojaży kabaret szczególnie mile wspomina wizytę w Niemczech, gdzie podczas imprezy "Święta stroju" występowali wspólnie z tamtejszą laureatką Eurowizji "Nicol" z Nohfelden. Wielkim przeżyciem dla nich udział w uroczystościach 50-lecia wyzwolenia przez oddziały polskie, dowodzone przez generała Maczka, miejscowości Stadskanaal w Holandii. Impreza miała niezwykle podniosły charakter, a Polaków uhonorowano szczególnie, akcentując to odegraniem naszego narodowego hymnu, tuż po hymnie holenderskim. O zaproszeniu kabaretu U Bacy na tą uroczystość zadecydował przypadek. Okazało się, że gen. Maczek miał pseudonim "Baca".
Kabaret nie tylko występuje z własnym programem, ale ma na swoim koncie także występy ze znanymi aktorami i wejścia w telewizji. Szczególnie bliską współpracę utrzymuje z kabaretem Jana Pietrzaka. Brał udział w jego imprezie jubileuszowej 30-lecia Kabaretu pod Egidą, w Pałacu Kultury w Warszawie. Kilkakrotnie występował w jego "Café Kabaret"
w Bytomiu. Ma na swoim koncie także występy z udziałem wielu innych polskich gwiazd, m.in. z Grabowskim, Kayah, Piaseckim, Sikorowskim. Członkowie Kabaretu z dużą lekkością i humorem prowadzą także imprezy folklorystyczne. Systematycznie od lat występują w trakcie imprezy masowej Dni Jeleśni, dając koncert oraz prowadząc konferansjerkę przez dwa dni.
Tel kontaktowy: 33 863 66 76
 

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Luty 2023
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 1 2 3 4 5

Imieniny