Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Nagroda za Redyk w Korbielowie 2013

Utworzono dnia 29.02.2016, 12:30

NAGRODA DLA GMINY JELEŚNIA W KONKURSIE "PIĘKNA WIEŚ WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO"

W dniu 21 listopada 2013 r. w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach odbyło się Forum Sołtysów Województwa Śląskiego 2013.Tradycyjnie już podczas forum podsumowano również konkurs „Piękna wieś województwa śląskiego". Zwrócono uwagę, jak ważne jest nagradzanie i promowanie tych, którzy pracując na rzecz własnej zagrody, wsi czy społeczności lokalnej wzbogacają i upiększają nasz region.
W tegorocznej edycji przyznano nagrody i wyróżnienia w pięciu kategoriach: „Najpiękniejsza wieś", „Najpiękniejsza zagroda", „Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi", „Najlepsze przedsięwzięcie popularyzujące tradycję, obrzędy i zwyczaje" oraz „Najlepsza strona internetowa sołectwa". Zwycięscy oprócz uroczyście wręczonych pucharów i dyplomów otrzymali także nagrody pieniężne.
W kategorii „Najpiękniejsza wieś" zwyciężyła Dąbrowa Zielona. Najpiękniejszą zagrodą wybrano gospodarstwo Elżbiety i Andrzeja Przywary z miejscowości Zborowskie w gminie Ciasna.Z kolei Kamienica Polska za utworzenie muzeum regionalnego otrzymała najwyższe laury w kategorii „Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi". Korbielowski Redyk został natomiast najlepszym przedsięwzięciem popularyzującym tradycje, obrzędy i zwyczaje. W kategorii „Najlepsza strona internetowa" zwyciężyła gmina Rudziniec.
Celem Konkursu jest kształtowanie świadomości obywatelskiej i kulturowej mieszkańców, pielęgnowanie i rozwijanie tożsamości lokalnej, pobudzanie aktywności gospodarczej, popularyzacja obrzędów i zwyczajów ludowych, zachowanie wartości środowiska kulturowego i przyrodniczego przy uwzględnieniu potrzeb przyszłych pokoleń a także kształtowanie i utrzymanie ładu przestrzennego
Jak co roku Forum towarzyszyła wystawa prezentująca dorobek nagradzanych wsi.

REDYK W KORBIELOWIE

W Korbielowie obok przejścia granicznego od kilkunastu lat odbywa się impreza folklorystyczna mająca na celu promocje owczarstwa na Żywiecczyźnie. Impreza organizowana jest zawsze w majową sobotę. Bierze w niej udział co roku kilkaset osób, zarówno mieszkańców naszej gminy oraz bardzo wielu turystów. Na imprezę składają  się pokazy związane z mieszaniem owiec, ich dojem i przetwórstwem mleka owczego oraz.  występy zespołów regionalnych i kapel góralskich z Gminy Jeleśnia 

 Rozpoczęcie wiosennego wypasu owiec noszącego miano redyku ma charakter uroczystego obrzędu, ceremoniału pełnego magii, wypełnienia świętych zwyczajów, których spełnienie gwarantowało wszelką pomyślność w gazdowaniu na hali. Głównym punktem redyku jest obrzęd mieszania owiec, którego celem jest ze zwierząt będących własnością szeregu właścicieli uformowanie jednego stada, którym możliwe będzie sprawne sterowanie.

Redyk w Korbielowie rozpoczyna się uroczystą, polową Mszą Świętą sprawowaną przez miejscowego proboszcza. Owce na hale prowadzone są przez barwny korowód składający się z konnego wozu, ciągniętego przez odświętnie przystrojone konie. Na wozie przywiezione zostają  zdziorty (naczynia) potrzebne w bacówce. Towarzyszy im kapela ludowa i śpiew kobiet z Kół Gospodyń Wiejskich  z Gminy Jeleśnia. Baca z Korbielowa- Stanisław Majewski prezentuje autentyczny obraz mieszania, liczenia, udoju owiec oraz przetwarzania mleka owczego na sery.

Imprezie towarzyszy  wystawa sztuki ludowej i  jarmark . Twórcy ludowi z  gminy  prezentują i sprzedają wyroby rękodzieła ludowego– bukiety z bibuły krepiny, zabawki ludowe, hafty, swetry i kopytka z owczej wełny. Odbywa się degustacja potrwa regionalnych tj. oscypki, bundz, bryndza, jagnięcina, kwaśnica, chleb ze smalcem, ciasta domowe roboty. Potrawy przygotowywane są przez miejscowych baców oraz kobiety z 9 Kół Gospodyń Wiejskich.

 Grażyna Patera

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Marzec 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny