Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

W Jeleśni nigdy nie zaginie górolski śpiewani

Utworzono dnia 18.03.2015, 11:26

Hieronim Woźniak

Na estradzie obok Urzędu Gminy w Jeleśni odbył się konkurs instrumentalistów, śpiewaków, gawędziarzy i kapel ludowych z gminy Jeleśnia. W dniu 15 sierpnia 1999 na estradzie obok Urzędu Gminy w Jeleśni odbył się konkurs instrumentalistów, śpiewaków, gawędziarzy i kapel ludowych z gminy Jeleśnia. Do udziału w konkursie zgłosiła się imponująca liczba chętnych do zademonstrowania przed publicznością swoich artystycznych umiejętności. Najliczniej reprezentowana była Pewel Wielka, Sopotnia Mała i Korbielów. Organizatorem imprezy był Gminny Ośrodek Kultury. Prowadził Jan Gąsiorek - ŻOK Żywiec. Licznie zgromadzona publiczność, turyści i wczasowicze mieli okazję zapoznać się z dorobkiem w zakresie kultywowania tradycji folklorystycznych w gminie. A oto niektórzy spośród prezentujących swój dorobek artystyczny.
Anna Dunat - z Pewli Wielkiej. Rencistka. Pracowała w bibliotece, przedszkolu i w piekarni. Prowadzi małe gospodarstwo rolne. Ma dwóch synów i troje wnucząt. Śpiew to moja życiowa pasja. Śpiewam piosenki holne, pastyrskie, obyrtasa i inne. Występuje dużo. Reprezentuje miejscowe koło KGW. Występowała w Krakowie, w Bukowinie Tatrzańskiej, śpiewała w radiu. W Szkole Podstawowej w Pewli Wielkiej istnieje dziecięcy zespół folklorystyczny Jedlicki, pod kierownictwem Marii Dybek i Teresy Juraszek, a ona sama uczy dzieci śpiewania, bo śpiewanie kocha i zależy jej na tym by gorolski śpiywani nigdy niy zaginyło.
Julianna Adamek z Pewli Wielkiej. Śpiewa od dziecka, od czwartego roku życia. Śpiewała w szkole jak było trzeba, ale najwięcej śpiewało się przy krowach, tam rozmawiało się śpiewem, z hali na halę jedni drugim odśpiewywali. Potem przyszły muzyki i wesela. Na weselu trzeba było śpiewać od początku do końca, tu nikt mnie nie zastąpił. Występowała w Żywcu na TKB - w tym roku I miejsce, a w wiosennej Przeglądacce w Żywcu też I miejsce. Występowała też w Kazimierzu, ale tam organizatorom nie odpowiadał jej repertuar. Repertuar pochodzi z domu rodzinnego, z tradycji rodzinnych. Pracowała w zakładach włókienniczych w Bielsku Białej, ma dwie córki - obie wydane, ale w śpiewaniu żadna nie poszła śladami matki.
Przemysław Ficek - z Jeleśni, absolwent szkoły muzycznej w Żywcu, jest członkiem zespołu "Ziemia Żywiecka" gra na piszczałce i heligonce. Występował w Suchej Beskidzkiej i na "Sabałowych bajaniach w Bukowinie Tatrzańskiej. Jest młody, zdolny, chętny - może zrobić karierę, jeżeli będzie nad sobą pracował.
Szymon Majewski - z Korbielowa. Występuje od siódmego roku życia w zespole swojego ojca Henryka - "Hajduki". Czasami i dziś jeździ z "Hajdukami". Współpracował z "Grojcowianami" w Wieprzu przy nagrywaniu ich ostatniej płyty z pastorałkami . W tym roku ukończył Liceum Ogólnokształcące w Żywcu. Ubiegał się na studia w UŚ w Cieszynie, ale nie wyszło. Gra na heligonce i organach.
Byrtek Władysław. Lat 65 - Pewel Wielka. Wpierw zajmował się szewstwem, potem pracował w Śrubiarni w Sporyszu, skąd odszedł na emeryturę. Ma pięcioro dzieci. Gra na skrzypcach z pamięci, grywał też na perkusji. Na skrzypcach grał też jego ojciec, grają też jego dzieci ale oni grają z nut. Melodie czerpie ze swojej głowy i z tradycji rodzinnych. Dawne wesela były śpiewane. Tam śpiewało się setki przyśpiewek. Część z nich pozostało w pamięci, a niektóre przypominają się jeżeli nadarzy się ku temu odpowiednia okazja.
Byrtek Józef z Pewli Wielkiej. - lat 66. Ma 3 córki 2 synów. Ojciec grywał na skrzypcach. Gry nauczył się przy ojcu. Gra od najmłodszych lat. Grywał po zabawach i weselach. Tam w sobotę grało się "kurki" dla młodzieży. Na drugi dzień, w niedzielę grało się u młodego pana. Grało nas w zespole 3 braci - perkusja, skrzypce i akordeon do tego dobieraliśmy dwa instrumenty dęte. Od lat 70. występuje na estradach. Był 2 razy na Słowacji, w Bukowinie Tatrzańskiej, w tym roku występował w Suchej Beskidzkiej, a w roku ubiegłym w Zakopanem. W tegorocznym Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu był pierwszy.
Mała Romanka - zespół dziecięcy z Sopotni Małej. Występują: Edyta Gruszka, Sylwia Nowakowska, Diana Nowakowska, Asia Prochownik, Iwona Kamińska, , Marlina Puda, Anna Prochownik. Kierownikiem zespołu jest Maria Jafernik.
Zespół KGW - Korbielów. W repertuarze - śpiewki góralskie, ale poszczególni jego członkowie występowali jako soliści instrumentaliści i gawędziarze - Zofia Sordyl, Józefa Sordyl, Dendys Magdalena i Krzesak Maria. Sukcesy: W czasie tegorocznego TKB w Żywcu Sordyl Zofia zajęła I miejsce.
Franciszek Mrowiec z Krzyżówek - lat 80. Gra od 13 roku życia. Gra na dudach. Dawniej grywał też na perkusji. Występował w Żywcu, Krakowie, Warszawie, Lublinie, Gdańsku, Elblągu. Było tego tak dużo, że nie jest w stanie tego wszystkiego zapamiętać
Zespół "Jaworzyna" z Krzyżówek - istnieje od dwóch lat. Mają własną kapelę. Zespół liczy 8 osób. Byli już dwa razy na Redyku w Korbielowie i dwukrotnie w Jeleśni.

 

 

 

 

 

 

 

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Kwiecień 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny