Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Zespół Regionalny Romanka z Sopotni Małej

Utworzono dnia 12.02.2015, 12:42

Zespół Regionalny Romanka z Sopotni Małej powstał w 1967. Prezentuje folklor górali żywieckich. Słynie z wiernego odtwarzania zwyczajów oraz obrzędów religijnych i świeckich. Siłą zespołu jest autentyzm.Autentyczne stroje, żywiołowe tańce, góralskie głosy i znakomita tradycyjna kapela składają się na widowisko, które za każdym razem zachwyca publiczność. Najpiękniejszym programem prezentowanym przez zespół jest „Wesele sopotniańskie”.
Na dorobek Romanki składają się również „Niesopustnicy”, „Trzej Królowie Sopotniańscy”, stawianie mojki na św. Jana, archaiczny taniec bon tańczony tylko przez kobiety oraz liczne przyśpiewki i tańce. Romanka jest wzorem do naśladowania dla młodych zespołów i instruktorów. To swego rodzaju klasyka autentyzmu, kanon, na którym można się wzorować. Działalność zespołu jest ściśle związana z życiem gminy Jeleśnia. Romanka uczestniczy w obrzędach kościelnych i świeckich. Tworzy oprawę artystyczną wiosennego Redyku w Korbielowie, Pikniku w Korbielowie, prezentuje swój program podczas Hołdymasu Gazdowskiego, Dni Jeleśni, Święta Ziół, Godów Jeleśniańskich, Kolędowania w Sopotni Małej, Ostatków z Romanką. Charakterystyczną cecha zespołu jest wielopokoleniowość. Ten autentyczny przekaz tradycji jest nie do przecenienia. Mimo przeszło 40 lat zespół prezentuje wysoki poziom artystyczny. Kierowniczką zespołu od samego początku jest Maria Jafernik. Zespół zapraszał do współpracy doświadczonych choreografów i muzyków między innymi Marię Romowicz, Jana Gąsiorka, Józefa Łanowskiego, Mateusza Pindla, Marcina Blachurę, Przemysława Ficka, Pawła Jafernika, Stanisława Gwiazdonia. Zespół w swoim składzie ma znakomitych tancerzy, śpiewaków i muzykantów. Wielu z nich ma na swoim koncie indywidualne nagrody zdobywane na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą, Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu, Sabałowych Bajaniach w Bukowinie Tatrzańskiej, m.in. Anna Foja.
Najważniejszym terenem działania jest rodzima gmina. Ale ma również niemałe sukcesy na imprezach wojewódzkich, ogólnopolskich i międzynarodowych. Zespół koncertował m.in. na estradach Tygodnia Kultury Beskidzkiej/Wisła, Szczyrk, Maków Podhalański, Żywiec/, w Płocku, Krakowie, Lublinie na Słowacji i Ukrainie. Ma na swoim koncie liczne nagrody. W pierwszych latach działalności systematycznie zdobywał pierwsze nagrody Przeglądu Zespołów Kolędniczych „Herody” w Będzinie, jest wielokrotnym laureatem Przeglądu Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych Żywieckie Gody, w Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem wywalczył Srebrną Ciupagę /1976 i 2007/, a w Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu zdobył Złote Serce /2003 i 2007/. Przyznanie nagrody im. Oskara Kolberga- najważniejszej nagrody w dziedzinie kultury ludowej w Polsce w roku 2006 dla Zespołu Regionalnego „Romanka” stało się godnym uhonorowaniem ich ponad czterdziestoletniej działalności.

kontakt z zespołem: Maria Jafernik 33-8633-725

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Maj 2023
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Imieniny