Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

XVIII HOŁDYMAS GAZDOWSKI

Utworzono dnia 19.10.2015, 13:10

XVIII Hołdymas Gazdowski

            Dawniej "Hołdymasy" wyprawiali gospodarze po zakończeniu ważniejszych prac w gospodarstwie, np. po żniwach, wykopkach, sianokosach, co oznaczało lepsze "jodło", dobrą zabawę z tańcami przy dźwiękach muzyki ludowej. W ten sposób dawniej, jak i obecnie wyraża się radość i zadowolenie z dobrze spełnionego obowiązku, cieszy się z szczęśliwie zebranych plonów.

            Nawiązując do tej tradycji Wójt Gminy Jeleśnia oraz Gminny Ośrodek Kultury w Jeleśni zaprosili 17 października 2015  rolników, baców oraz panie z 9 Kół Gospodyń Wiejskich działających na terenie Gminy Jeleśnia do wspólnej zabawy  organizując imprezę folklorystyczną mającą na celu promocje rolnictwa na żywiecczyźnie XVIII HOŁDYMAS GAZDOWSKI.

            Imprezę zaszczycili swym udziałem Poseł Małgorzata Pępek, Poseł Sławomir Kowalski, Wicewojewoda Śląski Mirosław Szemla, Robert Karpeta wicedyrektor Wydziału Terenów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego, Radny Powiatowy Grzegorz Góra, Wójt Gminy Jeleśnia Marian Czarnota i Sekretarz Gminy Alicja Klimczak, towarzyszyli im również Przewodniczący Rady Gminy Ryszard Nowak wraz z radnymi i sołtysami. Nie mogło zabraknąć osób promujących rolnictwo, mowa tu o Paniach z KGW Gminy Jeleśnia, rolnikach i bacach, a tych ostatnich reprezentował Stanisław Majewski z Korbielowa. 

            Rolnicy otrzymali od Wójta Gminy Jeleśnia podziękowania za ogromny trud i wkład pracy w kultywowanie rolnictwa na naszej beskidzkiej wsi. Rolnicy na Żywiecczyźnie pomimo zmęczenia i trosk życia osobistego ciężką pracę na roli wykonują sumiennie, z dużym zaangażowaniem i pełną odpowiedzialnością. Za swą pracę został wyróżniony Stanisław Majewski – baca z Korbielowa, odbierając z rąk poseł Małgorzaty Pępek statuetkę i dyplom przyznany przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi za kultywowanie i podtrzymywanie tradycji związanych z rolnictwem i hodowlą owiec w regionie. 

            W programie Hołdymasu Gazdowskiego przewidziano programy artystyczne  obfitujące w zdrowy, góralski humor . Zaprezentowały się  kapela góralska „Jedlicki” z Pewli Wielkiej, kapela góralska Eśta, zespół regionalny „Romanka” z Sopotni Małej oraz gawędziarki i śpiewaczki – Julianna Adamek i Anna Dunat z Pewli Wielkiej, Zofia Sordyl z Korbielowa, Józefa Kania z Przyborowa.

W trakcie imprezy odbyła się degustacja potraw regionalnych przygotowanych przez panie z KGW z Gminy Jeleśnia: - prażucha z kwaśnym mlekiem, żurek, wyroby swojskie ze świniobicia-kiełbasa swojska, galaretka z nóżek, karczek pieczony, sałatka jarzynowa, śledzie, oscypki, ciasta, kawa, herbata, miodówka.

            Imprezie towarzyszyła również wystawa przetworów zimowych, twórczości ludowej– bukiety z bibuły krepiny, zabawki ludowe, hafty, swetry i kopytka z owczej wełny  oraz wystawa prac plastycznych– decoupage, osób niepełnosprawnych ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Pewli Wielkiej.

            W tym roku dołączyli do nas pisarze – autorzy książek. Prowadzili oni podczas imprezy promocję swoich dzieł, w których zawarta jest cała historia Żywiecczyzny. Byli to między innymi:
- Jan Gąsiorek i Marcin Pokusa „Tańce i pieśni dolańskie i laskie na Żywiecczyźnie”,
- Tadeusz Trębacz „Hej ode wsi do miasta - pamiętnik”
- Hieronim Woźniak „Kto kim był i kto kim jest na Żywiecczyźnie”
Pan Hieronim Woźniak jest jednocześnie Redaktorem Naczelnym znanego nam czasopisma regionalnego „Nad Sołą i Koszarawą”.      

            Podczas imprezy  rozegrano XIV Turniej Wsi o Puchar Wójta Gminy Jeleśnia. Przeprowadzone zostały następujące konkurencje: rzucanie jabłkiem, bieg z wałkiem do ciasta, taniec wokół krzeseł, pije Kuba do Jakuba oraz bieg na nartach. W Turnieju  wzięło udział 9 Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Jeleśnia, nie zabrakło także chętnych do wspólnej zabawy z obecnych na imprezie przedstawicieli tutejszej władzy.

Imprezę zakończono wspólną zabawą przy rozśpiewanych paniach z KGW. 

 

                                                           Grażyna Patera

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Czerwiec 2023
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Imieniny