Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Kolędowanie w Sopotni Małej 2016

Utworzono dnia 11.01.2016, 14:26

Zwyczaj kolędowania „Trzech Króli” w Sopotni Małej sięga dawnych czasów i trwa po dzień dzisiejszy. W obrzędach „Trzech Króli” występowali pełnoletni mężczyźni z muzykantami, Aniołem, Żydem i Augustem. Śpiewali oni kolędy, składali życzenia domownikom, a za otrzymane datki zapraszali na wspólną zabawę w remizie, gdzie głównie zaproszeni byli mieszkańcy, których domy odwiedzali. Żyd i August nie wchodzili do domów, zabawiali publiczność na zewnątrz, szczególnie dzieci i dziewczyny. Taki obchód wsi trwał trzy dni.

W okresie II wojny światowej okupanci niemieccy zakazali obchodów wszelkich uroczystości i zabaw, zresztą ludność ze wsi została bestialsko wysiedlona, wywieziona do lagrów na przymusowe roboty do Niemiec lub zamordowana. Po odzyskaniu niepodległości tradycja wróciła. Przerwano ją na dziesięć lat od 1994 – 2004 roku. Rok 1993 był ostatnim, w którym „Trzej Królowie” odwiedzili sopotniańskie domostwa.

Dzięki Zespołowi Regionalnemu „Romanka” do Sopotni Małej wróciła tradycja „Trzech Króli” 6 stycznia 2005 roku. I od tego czasu „Romanka” kultywuje autentyczny zwyczaj kolędowania od domu do domu w Sopotni Małej.

W święto Trzech Króli 6 stycznia tego roku Trzej Królowie Sopotniańscy z Zespołu Regionalnego ROMANKA wybrali się zakolędować po Sopotni Małej. Kolędnikom udało się odwiedzić wielu gospodarzy w Sopotni Małej, jednak nie byli w stanie tego jednego dnia dotrzeć do wszystkich domów.  Kolędnicy przyjmowani byli bardzo chętnie. Byłoby wielkim wstydem i hańbą, gdyby gospodarze odmówili przyjęcia kolędników.

Natomiast 9 stycznia 2016 r. w sobotę już po raz IX odbyła się impreza folklorystyczna Kolędowanie w Sopotni Małej. Organizatorami imprezy byli: Gminny Ośrodek Kultury w Jeleśni, Stowarzyszenie Społeczno –Kulturalne „Romanka” w Sopotni Małej, Koło Gospodyń Wiejskich w Sopotni Małej, Ochotnicza Straż Pożarna w Sopotni Małej, Sołtys Sołectwa Sopotnia Mała. Impreza rozpoczęła się w plenerze korowodem kolędników. Przez wieś maszerowali Przebierańcy z Żabnicy oraz Zespół Regionalny Romanka. Robili przy tym mnóstwo uciechy dla mieszkańców. Dalsza część Kolędowania w Sopotni Małej miała miejsce w Domu Strażaka. Zakolędowali tam: Przebierańcy z Żabnicy, Ognisko Twórczości Artystycznej Fundacji Braci Golec, zespół regionalny ROMANECKA z  Sopotni Małej, zespół regionalny GÓRALSKIE NUTKI z Pewli Wielkiej, kapela góralska EŚTA. Dzieci z Sopotni Wielkiej wprowadziły nas w zimowy nastrój pięknym tańcami. A zespół regionalny ROMANKA zaprezentował autentyczne zwyczaje kolędników z gwiazdą i  przedstawienie obrzędowe Trzej Królowie Sopotniańscy. 

Następnie jak to było w sopotniańskim zwyczaju mieszkańcy wsi bawili się na zabawie karnawałowej z kapelą góralską Z PRZYTUPEM do późnych godzin nocnych.

W imprezie wzięli udział m.in. Poseł RP Małgorzata Pępek, Radni Gminy Jeleśnia- Jan Krzyżowski, Kazimierz Dybek, Franciszek Mrowiec, Władysław Gruszka, Alicja Klimczak i Bronisław Jafernik z Urzędu Gminy Jeleśnia.

Nie zabrakło na naszej imprezie również zaprzyjaźnionych redaktorów z „Dziennika Zachodniego” i „Nad Sołą i Koszarawą”, którzy pięknie relacjonowali naszą imprezę.

http://zywiec.naszemiasto.pl/artykul/koledowanie-w-sopotni-malej-juz-po-raz-dziewiaty-zdjecia,3619271,artgal,t,id,tm.html

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Maj 2023
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Imieniny