Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Kaplica na Dolnym Korbielowie

Utworzono dnia 11.03.2016, 11:27

Kto wybudował kaplico na Dolnom Korbielowie
Najpierw Cysorz Franciszek Józef wybudowoł droge do Korbielowa i za to ta droga nazywo się cysarka, bo to cysorz zrobił. Potom cysorz wybudowoł karcmo w Korbielowie przy tej drodze, ponad miejscem ,gdzie dzisiaj momy kościół. Potom Zyd dzierżawił karcmo od Księcia Żywieckiego, bo on wszystkim rządził. Zyd dzierżawił karcmo, bo Zydom nie wolno było kupować gruntu. Ten Zyd nazywał się Wilhelm Groak i on przekręcił się na wiaro katolicko. Na to ceść wybudował kaplico w roku 1866 naprzeciw karcmy po drugiej stronie drogi. W kaplicy znajduje się obraz Świętej Rodziny, który będzie odnowiony w Warszawie przez Ojców Dominikanów. Obraz jest zabytkowy.
Kaplica znajduje się naprzeciwko Kościoła w Korbielowie. 1 maja 1978 r. Kościół w Korbielowie wizytował Metropolita Krakowski ksiądz kardynał Karol Wojtyła- późniejszy papież Jan Paweł II.

Opowiadanie Zofii Sordyl z Korbielowa spisała Grażyna Patera

Kapliczka ta znajduje się przy głównej drodze Korbielowa Dolnego, w gminie Jeleśnia, powiecie Żywieckim, województwie Śląskim.

Kapliczka wykonana z drewna na rzucie prostokąta została wybudowana w 1966 roku. Dach ma siodłowy zakończony wieżyczką. Miejsce to powstało dzięki Wilhelmowi Groakowi, żydowi z Komorowic, który po przybyciu do Korbielowa przeszedł na Katolicyzm. Żył on w latach 1814- 1866. Józef Majewski sporządził dokument o następującym brzmieniu: ,,tę kaplicę z miękkiego materiału przy gościńcu do Polhory wiodącym znajdującą się na większą część i chwałę Najwyższego Pana Boga i dobra gminy wraz na tejże znajdującym się dzwonkiem, który rano, w południe i wieczór pobożnych chrześcijan do modlitwy pobudzą wybudował. Wiecznemi czasy w dobrym stanie utrzymywać i w solidnym zobowiązujemy się, to jest cała gmina Korbielów i utrzymywanie tejże kaplicy majątkiem naszem gwarantujemy. Który to dokument fundacji w gminie Korbielowie na dniu drugiego miesiąca września tysiąc osiemsetnego sześdziesiątnego szóstego roku spisany i od gminy Korbielów podpisany został" [i]

Wilhelm Groak sfinansował kapliczkę, ale po jego śmierci mieszkańcy Korbielowa mieli otoczyć go opieką. Obok kapliczki znajduje się drewniany krzyż z Chrystusem ukrzyżowanym. Do kapliczki wchodzi się przez drewniane drzwiczki. Dzwon, który znajdujący się w kapliczce miał przywoływać mieszkańców do modlitwy. Fundator zmarł zaledwie kilka miesięcy po zakończeniu budowy, 14 października 1866 roku.

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Czerwiec 2023
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Imieniny