Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Jarmark Adwentowy już za nami

Utworzono dnia 27.12.2021
Czcionka:

W przedświąteczny weekend 18-19 grudnia 2021 na placu obok Urzędu Gminy w Jeleśni został zorganizowany po raz pierwszy Jarmark Adwentowy w Jeleśni. Wydarzenie realizowane było z grantu firmy Żywiec Zdrój.
Impreza miała charakter otwarty. Celem Jarmarku było promowanie regionalnych potraw, lokalnego rzemiosła i rękodzieła, a także rodzimego folkloru związanego z okresem Bożego Narodzenia.
Stowarzyszenie Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Jeleśnia skupiające panie z 7 Kół Gospodyń Wiejskich zajęło się przygotowaniem tradycyjnych świątecznych potraw związanych z okresem Bożego Narodzenia.
Na poszczególnych stoiskach gospodyń można było zdegustować oraz zakupić wiele świątecznych smakołyków, m.in. zupa kwackowa, zupa grzybowa, barszcz czerwony, paszteciki z kapustą i grzybami, pierogi z kapustą i grzybami, kapusta z fasolą, krokiety z pieczarkami, smażone filety rybne rolmopsy marynowane, śledzie z cebulką marynowaną, śledzie z jabłkiem, postna kapusta z grzybami, kapusta z grochem, pasztet, kiełbasa swojska, boczek wędzony, schab wędzony, szynka wędzona, necówka, pierniki, makowce, sernik, pierniczki, ciasteczka kruche, nalewki, herbata zimowa, miód, cytryna z miodem i imbirem, grzaniec.
Na Jarmarku Adwentowym na stoiskach lokalnych twórców ludowych można było kupić drewniane zabawki, ozdoby i stroiki świąteczne. Nadleśnictwo Jeleśnia rozdawało choinki świąteczne i prowadziło różne konkursy edukacyjne.
Na scenie kapele oraz zespoły kolędami i pastorałkami wprowadziły nas w świąteczny nastrój. Wystąpiły:  Muzyczne Jedynki z Jeleśni, Zespół Pieśni i Tańca Krokusy z Jeleśni, Zespól Regionalny Romanka oraz kapele: Na Despet, Holanie, uOstomili, Bały się dud, Juno Roz, Skład Niearchaiczny.
Wydarzenie udało się zorganizować dzięki współpracy instytucji, organizacji pozarządowych i ludzi z Gminy Jeleśnia: Żywiec Zdrój- sfinansowanie całej imprezy, Pani Anna Wasilewska Wójt Gminy Jeleśnia i pracownicy Gmina Jeleśnia Urząd Gminy udostępnienie terenu, pomoc przy wszystkich pozwoleniach, Pani Grażyna Patera i Gminny Ośrodek Kultury w Jeleśni –koordynacja pań z KGW i twórców ludowych, wsparcie w każdym momencie i wiara że się nam uda, wszystkie Koła Gospodyń Wiejskich- przygotowanie tradycyjnych potraw regionalnych, Paweł Jafernik i Rafał Bałaś- organizacja imprezy od strony artystycznej, Nadleśnictwo Jeleśnia Lasy Państwowe fantastyczne konkursy, cudowne nagrody i film ze śpiącym lisem, Cafe Siena- wsparcie organizacyjne, Fundacja Dobry Widok- koordynacje działań wystawców, Fundacja Mai i Mata Kwiatkowskich- pomoc przy umowach, Wojtek Antonów- logistyka, RADICAL.tours, Fundacja Poza Horyzont- koordynacja działań.
Podziękowania dla wszystkich gości, którzy odwiedzili jarmark i miło spędzili z nami czas.

Jarmark Adwentowy

Utworzono dnia 27.12.2021, 13:50

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Październik 2022
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 87

W poprzednim tygodniu: 143

W tym miesiącu: 122

W poprzednim miesiącu: 642

Wszystkich: 106339