Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Protokół 32. Konkursu Gry na Unikatowych Instrumentach Ludowych i Śpiewu Tradycyjnego,

Utworzono dnia 18.11.2021
Czcionka:

Protokół z posiedzenia Jury

32. Konkursu Gry na Unikatowych Instrumentach Ludowych i Śpiewu Tradycyjnego,

który odbył się

13 i 14 listopada 2021 r. w Jeleśni i Milówce

 

Organizator:

Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej

 

Współorganizatorzy:

Gminne Centrum Kultury, Promocji i Turystyki Radziechowy-Wieprz

Gminny Ośrodek Kultury w Jeleśni

Gminny Ośrodek Kultury w Milówce

 

Jury w składzie:

dr Bożena Lewandowska – etnomuzykolog, pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego, przewodnicząca Jury

Przemysław Ficek – muzyk, folklorysta z Jeleśni

Czesław Węglarz – muzyk, folklorysta z Ciśca

Dariusz Kocemba – sekretarz Komisji, Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej

Wysłuchało 103 prezentacji, w tym:

- 88 solistów:

13 śpiewaków/czek w kategorii wiekowej do 12 lat (dzieci)

7 śpiewaków/czek w kategorii wiekowej od 13 do 18 lat (młodzież)

11 śpiewaków/czek w kategorii wiekowej od 18 lat (dorośli)

18 instrumentalistów/tek w kategorii wiekowej do 12 lat (dzieci)

20 instrumentalistów/tek w kategorii wiekowej od 13 do 18 lat (młodzież)

11 instrumentalistów/tek w kategorii wiekowej od 18 lat (dorośli)

2 multiinstrumentalistów/tek w kategorii wiekowej do 12 lat (dzieci)

2 multiinstrumentalistów/tek w kategorii wiekowej od 13 do 18 lat (młodzież)

4 multiinstrumentalistów/tek w kategorii wiekowej od 18 lat (dorośli)

- 4 grup śpiewaczych:

4 grupy śpiewaczej dziecięcej

- 11 kapel:

4 kapeli dziecięcej

7 kapel młodzieżowych

spisanych według kolejności alfabetycznej:

Adamczyk Lena, 8 lat (Przybędza) i Antoni Nosal, 8 lat (Przybędza) – śpiew

Adamczyk Wiktoria, 15 lat (Przybędza) – śpiew

Adamek Julianna, 82 lata (Pewel Wielka) – śpiew

Antoniak Aleksandra, 17 lat (Szczyrk) – śpiew

Białek Natalia, 10 lat (Sopotnia Mała) – śpiew

Bogdan Dominik, 19 lat (Krzeszów) – skrzypce

Bojko Maria (Jaworzynka), 9 lat  – śpiew

Brączek Józef, 7 lat (Laliki) – skrzypce

Butor Anna, 6 lat (Pewel Mała) – śpiew

Butor Anna, 6 lat (Pewel Mała) i Butor Radosław, 8 lat (Pewel Mała) – kapela

Butor Mateusz, 14 lat (Pewel Mała) – heligonka

Butor Radosław, 8 lat (Pewel Mała) – heligonka

Ceremuga Faustyna, 17 lat (Juszczyn) – śpiew

Ciućka Kinga, 17 lat (Sopotnia Mała) – śpiew

Dadak Dominik, 14 lat (Laliki) – heligonka

Dudys Milena, 14 lat (Juszczyna) – skrzypce

Dunat Anna, (Pewel Wielka) – śpiew

Dybał Mikołaj, 13 lat (Żywiec) – heligonka

Feikisz Paweł, 48 lat (Wilkowice) – dudy żywiecka, piszczałka sześciootworowa, piszczałka jednootworowa

Galej Marta, 7 lat (Jaworzynka) – śpiew

Gluza Antoni, 70 lat (Szczyrk) – dudy żywieckie, okaryna, heligonka, piszczała jednootworowa

Gluza Rafał, 34 lata (Szczyrk) – trombita, okaryna piszczałka,  skrzypce

Gołuch Władysława, 65 lat (Mutne) – śpiew

Gościej Wiktor, 12 lat (Łętownia) – śpiew

Grupa Śpiewacza Mali Grojcowianie – chłopcy (Wieprz)

Grupa Śpiewacza Mali Grojcowianie – dziewczęta (Wieprz)

Gruszka Karol, 11 lat (Żabnica) – heligonka

Gryglak Dorota, 35 lat (Bielsko-Biała) – śpiew

Gryglak Stefania, 6 lat (Bielsko-Biała) – śpiew

Guzik Jakub, 25 lat (Juszczyn) – heligonka

Grupa Śpiewacza Zespołu Pieśni i Tańca Jodełki (Radziechowy)

Heczko Anna, 19 lat (Jaworzynka) – śpiew

Hernas Józef, 77 lat (Koszarawa) – skrzypce

Hołczyńska Józefa, 78 lat (Zawoja) – śpiew

Iskierka Samuel, 10 lat (Cisiec) – piszczałka sześciootworowa, piszczałka jednootworowa

Janiszewski Piotr, 13 lat (Istebna) – skrzypce

Jakubiec Wioletta, 26 lat (Żywiec) – skrzypce

Juroszek Anna, 10 lat (Istebna) – śpiew

Juroszek Aleksandra, 17 lat (Jaworzynka) – skrzypce, piszczałka sześciootworowa, piszczałka jednootworowa, okaryna

Juroszek Karol, 7 lat (Istebna) – śpiew

Kapela Beskidek (Bielsko-Biała)

Kapela Grajki (Laliki)

Kapela Holanie (Sopotnia Wielka)

Kapela Mali Grojcowianie – grupa młodsza (Wieprz)

Kapela Mali Grojcowianie – grupa starsza (Wieprz)

Kapela Hajduki (Pewel Ślemieńska)

Kapela Małe Hajduki (Pewel Ślemieńska)

Kapela Hanka i Dudy (Koszarawa)

Kapela Szkolnego Zespołu Romanecka (Sopotnia Mała)

Kapela Zespołu Pieśni i Tańca Jodełki (Radziechowy)

Kowalska-Wicherek Anna, 38 lat (Maków Podhalański) – śpiew

Krzyżowska Marta, 13 lat (Jeleśnia) – skrzypce

Kubasiak Wojciech, 24 lat (Sucha Beskidzka) – skrzypce, dudy żywieckie, piszczałka jednootworowa

Kukuczka Antoni, 12 lat (Koniaków) – skrzypce

Kukuczka Łukasz, 20 lat (Koniaków) – skrzypce

Kukuczka Paweł, 17 lat (Koniaków) – trombita, róg pasterska, piszczałka jednootworowa

Kukuczka Piotr, 51 lat (Koniaków) – trombita, róg pasterski

Kupczak Sandra, 14 lat (Sopotnia Mała) – skrzypce

Kupczak Szymon, 28 lat (Żabnica) – heligonka

Legierska Anna, 18 lat (Jaworzynka) – śpiew

Łagosz-Kubica Anna, 38 lat (Milówka) – śpiew

Łokaj Maria, 13 lat (Sopotnia Mała) – skrzypce

Łupieżowiec Jan, 11 lat (Jaworzynka) – śpiew

Łupieżowiec Zofia, 11 lat (Jaworzynka) – śpiew

Nieciąg Julia, 10 lat (Jachówka) – skrzypce

Nieciąg Maja, 8 lat (Jachówka) – skrzypce

Nowak Aleksander, 62 lat (Osielec) – heligonka

Nowak Patryk, 13 lat (Sopotnia Mała) – skrzypce

Nosidlak Katarzyna, 12 lat (Łętownia) – śpiew

Magiera Patrycja, 16 lat (Pewel Mała) – śpiew

Marek Roksana, 15 lat (Zawoja) – skrzypce

Marek Rafał, 13 lat (Zawoja) – heligonka

Marciak Emilia, 16 lat (Jeleśnia) – skrzypce

Marciak Wiktoria, 8 lat (Jeleśnia) – skrzypce

Matuszna Marta, 30 lat (Laliki) – śpiew

Mętel Emilia, 14 lat (Zawoja) – skrzypce

Motyka Bartłomiej, 14 lat (Żabnica) – heligonka

Pacyga Aleks, 11 lat (Skawica) – skrzypce

Pacyga Martyna, 16 lat (Pewel Wielka) – śpiew

Pacyga Martyna, 16 lat (Pewel Wielka) – skrzypce

Pająk Paweł, 12 lat (Żarnówka) – heligonka

Pawlica Julia, 12 lat (Jeleśnia) – skrzypce

Pawlus Kamil, 13 lat (Żabnica) – heligonka

Piwowarczyk Natalia, 12 lat (Łętownia) – śpiew

Polok Antonina, 7 lat (Jaworzynka) – skrzypce

Polok Julia, 11 lat (Jaworzynka) – skrzypce, piszczałka, okaryna

Porębska Martyna, 7 lat (Koniaków) – skrzypce

Sikorska Maria, 21 lat (Laliki) – skrzypce

Sobel Dominika, 25 lat (Milówka) – śpiew

Spyrka Kacper, 16 lat (Skawica) – heligonka

Suchanek Michał, 10 lat (Żabnica) – heligonka

Suszka Michał, 9 lat (Koniaków) – heligonka

Szczypka Łucja, 11 lat (Bielsko-Biała) – dudy żywieckie, piszczałka sześciootworowa, okaryna

Szkawran Lena, 8 lat (Jaworzynka) – skrzypce

Szostak Jan, 61 lat (Rudzica) – heligonka

Urbaniec Emilia, 15 lat (Stryszawa) – skrzypce

Waląg Krzysztof, 13 lat (Juszczyn) – heligonka

Wróbel Szymon, 14 lat (Kamesznica) – heligonka

Wyród Lena, 10 lat (Jeleśnia) – skrzypce

Zeman Zofia, 10 lat (Cisiec) – piszczałka sześciootworowa

Zoń Martyna, 9 lat (Ujsoły) – śpiew

Zowada Natalia, 17 lat (Istebna) – śpiew

Żurek Przemysław, 28 lat (Stryszawa) – dudy żywieckie

Jury postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia we wszystkich kategoriach:

KATEGORIA DZIECI DO LAT 12

Soliści:

Dwa równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w wysokości 300 zł (trzysta złotych) każda otrzymują:

Wiktoria Marciak z Jeleśni

Lena Wyród z Jeleśni

Trzy równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w wysokości 200 zł (dwieście złotych) każda otrzymują:

Julia Pawlica z Jeleśni

Samuel Iskierka z Ciśca

Zofia Zeman z Ciśca

III miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 150 zł (sto pięćdziesiąt złotych) otrzymuje

Karol Gruszka z Żabnicy

Dwa równorzędne wyróżnienia i nagrody pieniężne w wysokości 100 zł (sto złotych) każda otrzymują:

Julia Nieciag z Jachówki

Maja Nieciag z Jachówki

Multiinstrumentaliści:

I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 300 zł (trzysta złotych) otrzymuje

Łucja Szczypka z Bielska-Białej

II miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 200 zł (dwieście złotych) otrzymuje

Julia Polok z Jaworzynki

III miejsce nie zostało przyznane

Kapele:

I miejsce nie zostało przyznane

II miejsce nie zostało przyznane

Trzy równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w wysokości 200 zł (dwieście złotych) każda otrzymują:

Kapela Mali Grojcowianie – grupa młodsza z Wieprza

Kapela Zespołu Pieśni i Tańca Jodełki z Radziechów

Kapela Małe Hajduki z Pewli Ślemieńskie

Wyróżnienie i nagrodę pieniężną w wysokości 150 zł (sto pięćdziesiąt złotych) otrzymuje

Anna Butor i Radosław Butor z Pewli Małej

Śpiew solo:

Dwa równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w wysokości 300 zł (trzysta złotych) każda otrzymują:

Anna Juroszek z Istebnej

Maria Bojko z Jaworzynki

Trzy równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w wysokości 200 zł (dwieście złotych) każda otrzymują:

Stefania Gryglak z Bielska-Białej

Karol Juroszek z Istebnej

Jan Łupieżowiec  z Jaworzynki

Dwa równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w wysokości 150 zł (sto pięćdziesiąt złotych) każda otrzymują:

Marta Galej z Jaworzynki

Zofia Łupieżowiec  z Jaworzynki

Grupy śpiewacze:

I miejsce nie zostało przyznane

II miejsce nie zostało przyznane

III miejsce nie zostało przyznane

Cztery wyróżnienia i nagrody pieniężne w wysokości 150 zł (sto pięćdziesiąt złotych) otrzymują:

Grupa Śpiewacza Zespołu Pieśni i Tańca Jodełki z Radziechów

Grupa Śpiewacza Mali Grojcowianie – chłopcy z Wieprza

Grupa Śpiewacza Mali Grojcowianie – dziewczęta z Wieprza

Adamczyk Lena i Antoni Nosal z Przybędzy

KATEGORIA DZIECI I MŁODZIEŻ OD 13 DO 18 LAT

Soliści:

Trzy równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w wysokości 400 zł (czterysta złotych) każda otrzymują:

Dominik Dadak z Lalik

Kamil Pawlus z Żabnicy

Szymon Wróbel z Kamesznicy

Cztery równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w wysokości 300 zł (trzysta złotych) każda otrzymują:

Bartłomiej Motyka z Żabnicy

Patryk Nowak z Sopotni Małej

Marta Krzyżowska z Jeleśni

Krzysztof Waląg z Juszczyna

Trzy równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w wysokości 200 zł (dwieście pięćdziesiąt złotych) każda otrzymują:

Emilia Marciak z Jeleśni

Sandra Kupczak z Sopotni Małej

Kacper Spyrka ze Skawicy

Multiinstrumentaliści:

I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 400 zł (czterysta złotych) otrzymuje

Paweł Kukuczka z Koniakowa

II miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 300 zł (trzysta złotych) otrzymuje

Aleksandra Juroszek z Jaworzynki

III miejsce nie zostało przyznane

Kapele młodzieżowe:

I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 450 zł (czterysta pięćdziesiąt złotych) otrzymuje

Kapela Hanka i Dudy z Koszarawy

Dwa równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w wysokości 350 zł (trzysta pięćdziesiąt złotych) każda otrzymują:

Kapela Holanie z Sopotni Wielkiej

Kapela Szkolnego Zespołu Romanecka z Sopotni Małej

Trzy równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w wysokości 300 zł (trzysta złotych) każda otrzymują:

Kapela Mali Grojcowianie – grupa starsza z Wieprza

Kapela Grajki z Lalik

Kapela Hajduki z Pewli Ślemieńskiej

Śpiew solo:

I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 400 zł (czterysta złotych) otrzymuje

Natalia Zowada z Istebnej

II miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 300 zł (trzysta złotych) otrzymuje

Anna Legierska z Jaworzynki

Trzy równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w wysokości 200 zł (dwieście pięćdziesiąt złotych) każda otrzymują:

Wiktoria Adamczyk z Przybędzy

Faustyna Ceremuga z Juszczyna

Patrycja Magiera z Pewli Małej

KATEGORIA INSTRUMENTALISTÓW DOROSŁYCH:

Soliści:

Dwa równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w wysokości 500 zł (pięćset złotych) każda otrzymują:

Łukasz Kukuczka z Koniakowa

Szymon Kupczak z Żabnicy

Cztery równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w wysokości 400 zł (czterysta złotych) każda otrzymują:

Przemysław Żurek ze Stryszawy

Piotr Kukuczka z Koniakowa

Wioletta Jakubiec z Żywca

Jakub Guzik z Juszczyna

Dwa równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w wysokości 300 zł (trzysta pięćdziesiąt złotych) każda otrzymują:

Dominik Bogdan z Krzeszowa

Aleksander Nowak z Osielca

Wyróżnienie i nagrodę pieniężną w wysokości 200 zł (dwieście pięćdziesiąt złotych) otrzymuje

Jan Szostak z Rudzicy

Multiinstrumentaliści:

I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 500 zł (pięćset złotych) otrzymuje

Wojciech Kubasiak z Suchej Beskidzkiej

II miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 400 zł (czterysta złotych) otrzymuje

Rafał Gluza ze Szczyrku

III miejsce nie zostało przyznane

Wyróżnienie i nagrodę pieniężną w wysokości 200 zł (dwieście pięćdziesiąt złotych) otrzymuje

Paweł Feikisz z Wilkowic

Śpiew solo:

Dwa równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w wysokości 500 zł (pięćset złotych) każda otrzymują:

Marta Matuszna z Lalik

Anna Łagosz-Kubica z Milówki

Trzy równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w wysokości 400 zł (czterysta złotych) każda otrzymują:

Władysława Gołuch z Mutnego

Józefa Hołczyńska z Zawoi
Anna Heczko z Jaworzynki

Dwa równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w wysokości 300 zł (trzysta pięćdziesiąt złotych) każda otrzymują:

Anna Kowalska-Wicherek z Makowa Podhalańskiego

Dominika Sobel z Milówki

Jury postanowiło przyznać również cztery równorzędne nagrody specjalne w wysokości 400 zł (czterysta złotych) każda, które otrzymują:

Antoni Gluza ze Szczyrku

Józef Hernas z Koszarawy

Anna Dunat z Pewli Wielkiej

Julianna Adamek z Pewli Wielkiej

Łączna wysokość nagród – 20 850 złotych.

Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu ufundowało nagrody pieniężne, które pochodzą z Funduszu Promocji Kultury.

Konkurs współfinansowany jest przez: Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, Gminne Centrum Kultury, Promocji i Turystyki Radziechowy-Wieprz, Gminny Ośrodek Kultury w Jeleśni, Gminny Ośrodek Kultury w Milówce oraz Starostwo Powiatowe w Żywcu.

Uwagi Jury:

Imponująca liczba uczestników, zwłaszcza młodych, pokazała, że trudna sytuacja epidemiczna nie wpłynęła na zainteresowanie konkursem. Prezentacje sceniczne dzieci i młodzieży są świadectwem trwających nieprzerwanie działań o charakterze edukacyjno-szkoleniowym i wielkiej pracy instruktorów, którym należą się wyrazy uznania i podziękowania. Komisja oceniająca występy  pragnie jednak przekazać kilka uwag związanych z przygotowanymi prezentacjami:

  1. należy zwracać uwagę na dostosowanie repertuaru pieśni, a zwłaszcza warstwy tekstowej, do wieku uczestników,
  2. instrumentaliści powinni ograniczyć znacząco liczbę śpiewanych zwrotek, a prezentować przede wszystkim grę na instrumencie,
  3. sugeruje się taki dobór repertuaru, by pochodził on z możliwie najbliższej okolicy wykonawcy.

Jury 32. Konkursu Gry na Unikatowych Instrumentach Ludowych i Śpiewu Tradycyjnego z satysfakcją odnotowuje zróżnicowaną tematykę oraz bogactwo repertuaru tegorocznych prezentacji scenicznych. Ponadto dostrzega staranność wystąpień i dbałość o tradycyjny strój wykonawców.

Komisja dziękuje organizatorom za przygotowanie i przeprowadzenie konkursu, a także stworzenie miłej atmosfery, sprzyjającej prezentacjom scenicznym.

Konkurs instrumentalistów i gawędziarzy 2021

Utworzono dnia 01.12.2021, 09:46

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Październik 2022
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 89

W poprzednim tygodniu: 143

W tym miesiącu: 124

W poprzednim miesiącu: 642

Wszystkich: 106341