Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

XXI Dozynki Województwa Śląskiego już za nami...

Utworzono dnia 09.09.2021
Czcionka:

XXI DOŻYNKI WOJEWÓDZKIE W JELEŚNI

29 sierpnia 2021 w Jeleśni odbyły się XXI DOŻYNKI WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO. Organizatorami dożynek byli Urząd Marszałkowski  Województwa Śląskiego oraz Gmina Jeleśnia. Współorganizatorami imprezy byli: Gminny Ośrodek Kultury w Jeleśni, Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie, Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Żywcu, Starostwo Powiatowe w Żywcu, Śląska Izba Rolnicza.       

Impreza objęta była Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości oraz Patronatem Honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W uroczystościach uczestniczyli m.in. Marszałek Województwa Jakub Chełstowski, Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska, Przewodniczący Sejmiku Jan Kawulok, parlamentarzyści oraz radni wojewódzcy, prezydenci i burmistrzowie miast, wójtowie gmin z Województwa Śląskiego.

Uroczystości rozpoczęły się przemarszem korowodu dożynkowego na plac obok Urzędu Gminy w Jeleśni przy ulicy Plebańskiej. Na przedzie korowodu szła kapela góralska w składzie: dudy, skrzypce, następnie niesiono ogromny wieniec dożynkowy w kształcie kopki. Za nimi starostowie dożynek Ewa Gawlas z Sopotni Wielkiej i Jan Klimczak z Jeleśni nieśli chleb dożynkowy. Poczty sztandarowe składały się ze strażaków, pszczelarzy, myśliwych, leśników. Dzieci i młodzież z zespołów regionalnych oraz panie z Kół Gospodyń Wiejskich tworzyły barwny akcent w korowodzie. Za nimi kroczyli dostojni goście uroczystości oraz mieszkańcy całego Województwa Śląskiego.

Na placu obok Urzędu Gminy w Jeleśni została odprawiona uroczysta polowa msza święta sprawowana przez Biskupa Bielsko-Żywieckiego Romana Pindla.  Oprawę góralską mszy św. zapewniły zespoły regionalne „Góralskie Nutki” z Pewli Wielkiej, Fundacja Braci Golec i „Wisła” z Wisły.

Po uroczystej mszy św. nastąpiła część oficjalna. Wszystkich zebranych gości powitała Wójt Gminy Jeleśnia Anna Wasilewska.  Starostowie Ewa Gawlas i Jan Klimczak przekazali chleb dożynkowy na ręce Pani Wójt Gminy Jeleśnia. Młodzież z zespołów regionalnych rozdawała wśród wszystkich uczestników małe bułeczki jako symbol dzielenia się chlebem.

Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski skierował przemówienie do zebranych oraz odczytał List Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Głos zabrali  również: Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska, Przewodniczący Sejmiku Śląskiego Jan Kawoluk, który odczytał list od Prezydenta RZEczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, Minister w Kancelarii Premiera Michał Wójcik, Wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej Stanisław Szwed, Wicewojewoda Śląski Jan Chrząszcz, Poseł Ziemi Żywieckiej Kazimierz Matuszny oraz Starosta Żywiecki Andrzej Kalata.

Twórcy ludowi z Gminy Jeleśnia otrzymali Złote Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Uhonorowani zostali: bibułkarki- Zofia Ważka z Sopotni Małej, Maria Wąs
i Maria Łącz z Korbielowa, twórcy drewnianych zabawek Marian i Wiesława Łoboz z Pewli Wielkiej. Pośmiertnie odznaczony został żołnierz II Wojny światowej Stanisław Juraszek. 

Z okazji swojego święta rolnicy z Województwa Śląskiego: Jan Klimczak, Józef Wyród, Józef Cwajna, Kazimierz Łoboz z Jeleśni, Tadeusz Ciupka z Przyborowa, Julian Basik, Józef Dendys, Majewski Stanisław, Piotr Mocek z Korbielowa, Tadeusz Prochownik, Dudzik Andrzej z Sopotni Małej, Józef Kamiński z Krzyżówek, Mirosław Gracjas, Wojciech Jędrzejas, Józef Strzałka z Krzyżowej, Piotr Szweda, Paweł Jureczka z Sopotni Wielkiej, Andrzej Kamiński z Pewli Wielkiej, Janusz Stokłosa z Rychwałdu, Sebastian Rybarski z Radziechów, Piotr Wawrzaszek z Jaworza uhonorowani zostali okolicznościowymi dyplomami i upominkami.

Bacowie i hodowcy owiec z Województwa Śląskiego: Artur Puczek z Hażlacha, Teresa i Józef Kawik, Leszek Greń, Andrzej  Cieślar   z Brennej, Bogusława Jucha z Górek Wielkich, Mateusz Kawulok, Józef Michałek z  Istebnej, Piotr Kohut z  Koniakowa, Dariusz Gołuch  z Kamesznicy, Andrzej Zawada, Jacek Grzegorzek z  Ciśca, Tadeusz Szczechowicz z Ratułów, Mateusz Micorek z Rycerki Górnej, Adam Gruszka z Żabnicy, Wojciech Gaweł, Jan Stopka z Węgierskiej Górki, Grzegorz i Krystyna Chmiel z Przybędzy, Piotr Chrząszcz z  Koszarawy, Stanisław Majewski, Józef Dendys z Korbielowa, Tadeusz Prochownik z Sopotni Małej, Józef Kamiński z Krzyżówek, Andrzej Kamiński z Pewli Wielkiej, Marian Sporek z Soblówki również otrzymali okolicznościowe dyplomy i upominki.

Następnie Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski, Przewodniczący Sejmiku Śląskiego Jan Kawoluk, Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska oraz Wójt Gminy Jeleśnia Anna Wasilewska wręczyli dyplomy i nagrody w Konkursie Wieńców Dożynkowych. Nagrody zdobyły: w kategorii Wieńce płaskie: KGW Korbielów za umiejętność wyplatania (wicia) tradycyjnych wieńców dożynkowych, KGW Rychwałdek za  prezentację noszenia tradycyjnego wieńca  dożynkowego, KGW Soblówka, KGW  Juszczyna, KGW Jeleśnia, Klub Seniora „Wrzos” Juszczyna; w kategorii Kopki: KGW Przyborów, KGW Rychwałd, Zofia Staniak KGW Juszczyna; w kategorii Kompozycje: Teresa Kubiesa ze Złatnej, KGW Pewel Ślemieńska.

Na koniec części oficjalnej Wójt Gminy Jeleśnia Anna Wasilewska podziękowała Marszałkowi Województwa Śląskiego Jakubowo Chełstowskiemu i Przewodniczącemu Sejmiku Województwa Śląskiego Janowi Kawolukowi i wzajemnie od nich otrzymała wyrazy uznania i podziękowania. Podziękowania złożyli również Pani Wójt Annie Wasilewskiej mieszkańcy wraz z radnymi Gminy Jeleśnia. Szczególne podziękowania Marszałkowi Jakubowi Chełstowskiemu złożyła Lucyna Słowik Dyrektor Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Pewli Wielkiej wraz z opiekunami i członkami  zespołu „Góralskie Nutki”, śpiewając mu specjalnie na tą okazję ułożoną piosenkę. 

Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna, w której zaprezentowały się zespoły regionalne reprezentujące Beskid Żywiecki i Beskid Śląski: Ognisko Twórczości Artystycznej Fundacji Braci Golec, Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Wisła" z Wisły, zespół regionalny „Romanka” z Sopotni Małej, Zespół Pieśni i Tańca „Jodełki" z Radziechów, kapela góralska „Romanecka”, kapela góralska „Spod Tonecnika”. Gwiazdą wieczoru był  zespól KRYWAŃ z Zakopanego, który dał wspaniały koncert. A wieczorem uczestnicy bawili się na zabawie tanecznej z zespołem ECHO BAND.

Imprezie towarzyszyły pokazy i wystawy: obrzędów pasterskich, dawnych prac gospodarskich, pszczelarzy, Nadleśnictwa,  policji i straży pożarnej, stoiska promocyjne LGD, instytucji związanych  rolnictwem, zwierząt drobnego inwentarza, wieńców dożynkowych, dawnego sprzętu gospodarstwa rolnego, szlak twórców ludowych Gminy Jeleśnia, sztuki ludowej, przetworów domowych, ścieżka huculska ze stadniny koni huculskich z Gminy Jeleśnia.

Dużym powodzeniem cieszyła się degustacja potraw regionalnych. Można było spróbować żurku jeleśniańskiego, bigosu, potraw z dziczyzny, pierogów, serów owczych, wyrobów ze świniobicia i innych wspaniałości przygotowanych przez mieszkańców Gminy Jeleśnia.

Organizatory i współorganizatorzy dziękują serdecznie firmom i instytucjom, które wsparły finansowo, rzeczowo i organizacyjnie uroczystość:
Żywiec Zdrój                                                                                                                 
Związek Międzygminny ds. Ekologii                                                                                    
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa                                       
Rekord SI sp. z o.o. Bielsko-Biała                                                                          
Zakład Budowlano-Montażowy PROBUD SP. Z O.O. Żywiec
BRUKARSTWO JARCO  Przemysław Jarco Cisiec
Ośrodek Szkolenia Kandydatów na Kierowców ROBERT PROSIANOWSKI Żywiec    
Gospodarstwo Lipowe Wzgórza sp. z o.o.                                                        
Zakład Budowlano-Montażowy PROBUD Przedsiębiorstwo Wielobranżowe sp. z o.o. Żywiec
Aptiv Services Poland Jeleśnia
Ag Trans Andrzej Góra Krzyżowa                                                                                         
FHU GRAN Grzegorz Wrbniak Pewel Wielka                    
Gminny Ośrodek Kultury w Świnnej                                    
Gminne Centrum Kultury Promocji i Turystyki Radziechowy Wieprz
Gminny Ośrodek Kultury w Gilowicach
Urząd Gminy Łękawica
Stajnia Miejska Miasta Żywiec                                
Przedsiębiorstwo Produkcyjno- Handlowe TYMOS Grzegorz Balicki Brzeg         
Kwiaciarnia Anna Lach Jeleśnia
Ośrodek Hodowli Zarodowej w Osieku sp. z o.o.          
Beskid Media Kęty                                                                                                      

Podziękowania za pomoc w organizacji: policjantom z Komisariatu Policji w Jeleśni, strażakom OSP Jeleśnia, Kołom Gospodyń Wiejskich z Gminy Jeleśnia, zespołom folklorystycznym, kapelom góralskim twórcom ludowym oraz wszystkim mieszkańcom.

Organizacja XXI Dożynek Województwa Śląskiego w Jeleśni była ogromnym wyzwaniem, a jednocześnie zaszczytem i wyróżnieniem dla naszej gminy. W działania związane z przygotowaniami i realizacją uroczystości włączyło się wiele osób, instytucji, organizacji społecznych z Gminy Jeleśnia, Powiatu Żywieckiego, jak również całego Województwa Śląskiego. Wydarzenie to stworzyło możliwość promocji dorobku kulturalnego oraz walorów turystycznych Gminy Jeleśnia.

Władze Gminy Jeleśnia oraz jej mieszkańcy wyrażają serdeczne podziękowania dla władz Województwa Śląskiego za tak szczególne wyróżnienie na tle całego województwa oraz za doskonałą współpracę podczas organizacji wydarzenia.

 

 

XXI Dozynki Województwa Śląskiego w Jeleśni

Utworzono dnia 09.09.2021, 10:50

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Kwiecień 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 133

W poprzednim tygodniu: 159

W tym miesiącu: 434

W poprzednim miesiącu: 691

Wszystkich: 121380