Projekt "Współpraca za współpracę"
Głównym celem projektu jest wzmocnienie budowania wspólnej tożsamości mieszkańców pogranicza polskosłowackiego poprzez realizację zestawu działań integracyjnych w zakresie podnoszenia świadomości i rozwoju umiejętności, z wykorzystaniem kultury góralskiej reprezentowanej przez muzykę, taniec i tradycyjne rzemiosło. Osiągnięcie tego celu stworzy również warunki do poprawy jakości życia mieszkańców regionu przygranicznego, górali zamieszkujących obszary podgórskie, takie jak obszar projektu. To właśnie poprawa jakości życia wraz z budowaniem wspólnej tożsamości lokalnej mieszkańców pogranicza jest główną ideą projektu. Warsztaty, wspólne wydarzenia i publikacje mapujące tradycyjną kulturę i rzemiosło to narzędzia projektu, których celem jest aktywizacja mieszkańców pogranicza do współpracy i lepszej integracji społecznej.
Cele szczegółowe :
- Poprawa jakości życia poprzez zwiększenie umiejętności i wiedzy mieszkańców regionu przygranicznego w zakresie kultury góralskiej - muzyki i tańca, tradycyjnego rzemiosła.
- Wzmocnienie integracji transgranicznej, rozwój inicjatyw transgranicznych i współpracy poprzez organizację wspólnej imprezy integracyjnej oraz produkcję publikacji przedstawiających góralską kulturę (muzykę i taniec) oraz rzemiosło.
Jednym z działań projektowych jest wydanie załączonego śpiewnika pieśni góralskich oraz wydawnictwa o tematyce bibułkarstwa :