Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Hołdymas Gazdowski już za nami

Utworzono dnia 25.10.2016
Czcionka:


Realizacja projektu w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 p.n. „AKTYWNE GOSPODYNIE  Z GMINY JELEŚNIA

Dawniej "Hołdymasy" wyprawiali gospodarze po zakończeniu ważniejszych prac w gospodarstwie, np. po żniwach, wykopkach, sianokosach, co oznaczało lepsze "jodło", dobrą zabawę z tańcami przy dźwiękach muzyki ludowej. W ten sposób dawniej, jak i obecnie wyraża się radość i zadowolenie z dobrze spełnionego obowiązku, cieszy się z szczęśliwie zebranych plonów.

Nawiązując do tej tradycji Stowarzyszenie Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Jeleśnia oraz Gminny Ośrodek Kultury w Jeleśni zaprosili 15 października 2016 rolników oraz panie z 9 Kół Gospodyń Wiejskich działających na terenie Gminy Jeleśnia do wspólnej zabawy organizując imprezę folklorystyczną mającą na celu promocję rolnictwa HOŁDYMAS GAZDOWSKI. Impreza została zorganizowana został w ramach projektu PN.  „AKTYWNE GOSPODYNIE  Z GMINY JELEŚNIA” w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 realizowanego przez Stowarzyszenie Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Jeleśnia.

Imprezę zaszczycili swym udziałem Posłowie RP Małgorzata Pępek, Grzegorz Puda, Mirosław Suchoń, Radni Powiatowi Anna Wasilewska, Tadeusz Pal, Zastępca Wójta Gminy Jeleśnia Bronisław Jafernik i Sekretarz Gminy Alicja Klimczak, towarzyszyli im również Przewodniczący Rady Gminy Ryszard Nowak wraz z radnymi i sołtysami. Nie mogło zabraknąć osób promujących rolnictwo i ekologię, mowa tu o paniach z KGW Gminy Jeleśnia, rolnikach. 

Gospodarze Hołdymasu Anna i Kazimierz Cwajna z Przyborowa wręczyli wójtowi gminy okrągły chleb, upieczony z tegorocznego zboża, z prośbą, aby tak go dzielił, by starczyło dla wszystkich mieszkańców gminy Jeleśnia.

Rolnicy otrzymali od Wójta Gminy Jeleśnia podziękowania za ogromny trud i wkład pracy w kultywowanie rolnictwa na naszej beskidzkiej wsi. Rolnicy na Żywiecczyźnie pomimo zmęczenia i trosk życia osobistego ciężką pracę na roli wykonują sumiennie, z dużym zaangażowaniem i pełną odpowiedzialnością.

W programie Hołdymasu Gazdowskiego przewidziano programy artystyczne  obfitujące w zdrowy, góralski humor. Zaprezentowały się  kapela góralska „Jedlicki” z Pewli Wielkiej, kapela góralska Eśta, zespół regionalny „Romanka” z Sopotni Małej oraz gawędziarki i śpiewaczki- Julianna Adamek i Anna Dunat z Pewli Wielkiej.

W trakcie imprezy odbył się konkurs i degustacja potraw regionalnych przygotowanych przez panie z KGW z Gminy Jeleśnia. Celem konkursu była identyfikacja i zgromadzenie wiedzy o potrawach regionalnych na terenie Gminy Jeleśnia, kultywowanie zwyczajów związanych z imprezą Hołdymas Gazdowski, wyszukiwanie potraw regionalnych, które mogłyby stać się kulinarną wizytówką Gminy Jeleśnia, promocja potraw regionalnych Gminy Jeleśnia, wymiana doświadczeń kulinarnych pomiędzy uczestnikami warsztatów kulinarnych w ramach projektu AKTYWNE GOSPODYNIE  Z GMINY JELEŚNIA, podtrzymanie tradycji kulinarnego dziedzictwa Gminy Jeleśnia, wspieranie lokalnej tożsamości kulturowej Gminy Jeleśnia w oparciu o ciągłość tradycji przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Konkurs adresowany był do pań z Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Jeleśnia. W konkursie wzięło udział 9 Kół Gospodyń Wiejskich z Gminy Jeleśnia. Zgłosiły potrawy do konkursu i dostarczyły przygotowane tradycyjne potrawy regionalne na imprezę Hołdymas Gazdowski oraz zaprezentowały potrawy na tradycyjnie przybranym stole. Znalazły się na nim m.in. prażucha z kwaśnym mlekiem, żurek, wyroby swojskie ze świniobicia-kiełbasa swojska, galaretka z nóżek, karczek pieczony, sałatka jarzynowa, śledzie, oscypki, ciasta, kawa, herbata, miodówka. Podczas konkursu i spotkania przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Jeleśnia były ubrane w tradycyjne stroje ludowe regionu.

Jury, złożone ze specjalistów, oceniło potrawy nadesłane na konkurs pod względem zgodności z tradycją, walorów smakowych i estetycznych oraz stwierdziło, że potrawy odpowiadają tradycyjnym recepturom, przygotowane zostały z należytą starannością, estetyczne zostały podane oraz posiadały wyśmienite walory smakowe.

W związku z powyższym jury oraz postanowiło przyznać 9 równorzędnych I miejsc dla następujących Kół Gospodyń Wiejskich z Gminy Jeleśnia:

KGW Jeleśnia,

KGW Korbielów,

KGW Krzyżowa,

KGW Krzyżówki,

KGW Pewel Wielka

KGW Przyborów I

KGW Przyborów II,

KGW Sopotnia Mała,

KGW Sopotnia Wielka,

Zwycięskim Kołom Gospodyń Wiejskich na ręce przewodniczącej Zastępca Wójta Gminy Jeleśnia Bronisław Jafernik i  Przewodniczący Rady Gminy Ryszard Nowak wręczyli nagrody rzeczowe w postaci naczyń kuchennych- garnki i patelnie oraz dyplomy.

Imprezie towarzyszyła również wystawa twórczości ludowej i przetworów zimowych przygotowana przez każde z 9 Kół Gospodyń Wiejskich. Znalazły się na niej: bukiety z bibuły krepiny, zabawki ludowe, hafty, swetry i kopytka z owczej wełny, jak również słoiczki z przetworami na zimę, buteleczki z nalewkami domowej roboty i torebki z własnoręcznie pozbieranymi i ususzonymi ziołami.

W trakcie imprezy Hołdymas Gazdowski odbyła się również promocja książki Jana Suchonia „Jeleśnia i okolice”

Podczas imprezy rozegrano Turniej Wsi o Puchar Wójta Gminy Jeleśnia. Przeprowadzone zostały następujące konkurencje: pieniądze w miarce zboża, rzucanie cebulą, bieg z wałkiem do ciasta, taniec wokół krzeseł oraz przenoszenie baby przez wodę. W Turnieju  wzięło udział 9 Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Jeleśnia, nie zabrakło także chętnych do wspólnej zabawy z obecnych na imprezie przedstawicieli tutejszej władzy. Zastępca Wójta Gminy Jeleśnia Bronisław Jafernik i  Przewodniczący Rady Gminy Ryszard Nowak wręczenie puchary i dyplomy w Turnieju Wsi o Puchar Wójta Gminy Jeleśnia.

Imprezę zakończono wspólną zabawą przy rozśpiewanych paniach z KGW. 

 

Hołdymas 2016

Utworzono dnia 16.10.2016, 19:53

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Grudzień 2022
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Imieniny