PROTOKÓŁ KONKURSU ZDOBNICTWA BIBUŁKOWEGO
PROTOKÓŁ KONKURSU ZDOBNICTWA BIBUŁKOWEGO
1. Organizatorem KONKURSU ZDOBNICTWA BIBUŁKOWEGO było Stowarzyszenie Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Jeleśnia.
2.Konkurs organizowany został w ramach projektu PN. „AKTYWNE GOSPODYNIE Z GMINY JELEŚNIA” w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 realizowanego przez STOWARZYSZENIE KÓŁ GOSPODYŃ WIEJSKICH GMINY JELEŚNIA 34-340 Jeleśnia ul. Plebańska 1 w ramach działania nr 1- warsztaty i konkurs zdobnictwa bibułkowego
3. Celem konkursu było:
-poznanie aktualnego stanu zdobnictwa bibułkowego jako jednej z dziedzin twórczości ludowej w nowych warunkach społeczno-ekonomicznych
-odtworzenie i podtrzymywanie tradycyjnych form wyrobów bibułkowych o charakterze zwyczajowym, obrzędowym, dekoracyjnym oraz próba adaptacji tradycyjnych wzorów do współczesnych potrzeb
-podniesienie poziomu wykonania prac zgłaszanych w konkursie zdobnictwa bibułkowego
4. Konkurs Zdobnictwa Bibułkowego był podsumowaniem cyklu otwartych warsztatów zdobnictwa bibułkowego. Adresowany był do osób dorosłych 50 +. W konkursie wzięło udział 21 osób dorosłych z Gminy Jeleśnia, w tym 19 osób 60+ oraz 2 osoby 50+, które złożyły łącznie 73 prace.
Jury Konkursu:
- Barbara Rosiek – etnograf, Muzeum Miejskie w Żywcu, przewodnicząca jury
- Jan Gąsiorek – folklorysta,
- Grażyna Patera – dyrektor GOK w Jeleśni
zapoznało się ze wszystkimi złożonymi na Konkurs pracami. Z uwagi na różnorodność form i kompozycji, biorąc pod uwagę kryteria oceny określone w Regulaminie Konkursu, czyli zgodność wyrobów z tradycyjnymi wzorami, a szczególnie rekonstrukcje ginących form, walory artystyczne, wygląd estetyczny, staranność wykonania oraz nowatorskie formy wyrobów bibułkowych będące autorskimi pomysłami twórczyń postanowiono przyznać następujące miejsca i nagrody rzeczowe:
Nagrody GRAND PRIX za kontynuacje tradycyjnych form zdobnictwa bibułkowego otrzymują:
- Helena Pindel z Sopotni Małej
- Zofia Ważka z Sopotni Małej
Nagrody za I miejsce otrzymują:
- Maria Wąs z Korbielowa
- Maria Łącz z Korbielowa
- Helena Widz z Przyborowa
- Eugenia Godzińska z Przyborowa
- Józefa Sidzina z Krzyżowej
Nagrody za II miejsce otrzymują:
- Aleksandra Kupczak z Jeleśni
- Waleria Smagoń z Korbielowa
- Aleksandra Białoń z Jeleśni
- Maria Krzempek- Góra z Jeleśni
- Maria Smagoń z Krzyżowej
- Zofia Ciućka z Sopotni Wielkiej
- Marianna Kaczkowska z Przyborowa
- Zofia Skrzyp z Sopotni Wielkiej
- Małgorzata Smagoń z Jeleśni
Nagrody za III miejsce otrzymują:
- Maria Płaza- Kaczmarczyk z Krzyżówek
- Stefania Wróbel z Jeleśni
- Józefa Urbańska z Sopotni Wielkiej
- Agnieszka Gracjas z Sopotni Wielkiej
- Teres Duraj z Sopotni Małej
Uwagi Jury
Jury z wielką radością stwierdza, że wykonywanie bibułkowych kwiatów cieszy się dużą popularnością. W konkursie wzięło udział 21 uczestniczek, które złożyły 73 prace. Sytuacja taka jest niewątpliwie efektem cyklu warsztatów zdobnictwa bibułkowego zorganizowanych w ramach projektu „AKTYWNE GOSPODYNIE Z GMINY JELEŚNIA” w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 realizowanego przez STOWARZYSZENIE KÓŁ GOSPODYŃ WIEJSKICH GMINY JELEŚNIA .
Jury z zadowoleniem zauważa, że na konkurs zostały nadesłane tradycyjne formy zdobnictwa bibułkowego, takie jak: pająk na Boże Narodzenie, wieńce imieninowe, bukiety okrągłe. Autorkami tych prac są przeważnie najstarsze uczestniczki konkursu, które umiejętności wykonywania tradycyjnych kompozycji nauczyły się od poprzedniego pokolenia bibułkarek.
Jury zauważa również fakt podejmowania autorskich adaptacji tradycji zdobnictwa bibułkowego do dzisiejszych potrzeb i upodobań estetycznych. Na Konkurs wpłynęły współczesne kompozycje zarówno inspirowane dawnymi wzorami, jak też prezentujące ciekawe, nowatorskie rozwiązania.
Wyraźnie daje się zauważyć występujące równorzędnie 2 nurty estetyczne:
-dawny, wykorzystujący stylizowane kwiaty komponowane w tradycyjnych formach i w ostrych, kontrastowych zestawieniach barw;
- nowy, preferujący kwiaty naturalistyczne w kształcie, kolorystyce i kompozycji.
Jury prosi, aby na konkurs nie zgłaszać prac plastycznych (postacie, figury), które w żaden sposób nie mieszczą się w tradycjach żywieckiego zdobnictwa bibułkowego.
Zdecydowana większość złożonych na konkurs tradycyjnych wyrobów bibułkowych, a także wiele inspirowanych tradycją, nowatorskich rozwiązań prezentuje wysoki, wyrównany poziom wykonawstwa, o czym świadczy przyznanie wielu równorzędnych, wysokich nagród.
Jury konkursu gorąco dziękuje za kultywowanie tradycji zdobnictwa bibułkowego, która to podtrzymuje piękno w sztuce ludowej.
Na zakończenie Jury dokonało wyboru prac konkursowych do prezentacji na wystawie.
Uroczyste otwarcie wystawy zdobnictwa bibułkowego połączone ze spotkaniem opłatkowym dla uczestników projektu odbędzie się 16 grudnia 2016 r. o godz. 11.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Jeleśni, ul. Plebańska 1.
Na tym protokół zakończono i podpisano.
Konkurs zdobnictwa bibułkowego
Napływają prace na konkurs zdobnictwa bibułkowego