Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

ZDROWIE UKRYTE W LESIE, OGRODZIE I NA ŁAKACH

Utworzono dnia 29.11.2017
Czcionka:

Stowarzyszenie Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Jeleśnia realizowało zadanie ZDROWIE UKRYTE W LESIE, OGRODZIE I NA ŁAKACH-ZASTOSOWANIE NATURALNYCH ROŚLIN LECZNICZYCH-WARSZTATY I KONKURS KULINARNY.

Dobrem wspólnym, które zostało rozwinięte za pomocą projektu jest zachowanie tradycji kulinarnych na Żywiecczyźnie, przekazanie ich młodemu pokoleniu, a następnie wykorzystanie zdobytych umiejętności wykonywania tradycyjnych potraw z zastosowaniem naturalnych roślin leczniczych zebranych w lesie, ogrodzie i na łąkach w działalności turystycznej i kulturalnej- sprzedając turystom samodzielnie wykonane przetwory. Kobiety z Gminy Jeleśnia czują się również odpowiedzialne za zachowanie tradycyjnych przepisów i smaków oraz przekazanie ich młodszemu pokoleniu."
Panie z KGW prezentowały swoje produkty spożywcze podczas imprez organizowanych na terenie Gminy Jeleśnia i Powiatu Żywieckiego, przez co podniosły ofertę turystyczną regionu.
W ramach zadania publicznego ZDROWIE UKRYTE W LESIE, OGRODZIE I NA ŁAKACH-ZASTOSOWANIE NATURALNYCH ROŚLIN LECZNICZYCH-WARSZTATY I KONKURS KULINARNY zorganizowane zostały:
-szkolenie nt. zastosowania naturalnych roślin leczniczych zebranych w lesie, ogrodzie i na łąkach przeprowadzone przez pracownika Powiatowego Ośrodka Doradztwa Rolniczego
-warsztaty kulinarne- tradycyjne potrawy regionalne z zastosowaniem naturalnych roślin leczniczych zebranych w lesie, ogrodzie i na łąkach adresowane do mieszkańców naszej gminy, członkiń Stowarzyszenia KGW Gminy Jeleśnia oraz młodzieży szkolnej podczas imprez regionalnych: XX REDYK- wypędzenie owiec na halę – Korbielów 27.05.2017, Dni Jeleśni 23.07.2017, Dni Powiatu Żywieckiego 19.08.2017, Dożynki Parafialne w Przyborowie 3.09.2017.
-opracowano zbioru przepisów kulinarnych wykorzystujących naturalne rośliny lecznicze zebrane w lesie, ogrodzie i na łąkach
-ogłoszono konkurs na tradycyjne potrawy z zastosowaniem naturalnych roślin leczniczych zebranych w lesie, ogrodzie i na łąkach - wezmą w nim udział poszczególne Koła Gospodyń Wiejskich działające na terenie gminy.
- wyjazdy szkoleniowe do gospodarstw ogrodniczych i sadowniczych, w których wezmą udział Kobiety ze Stowarzyszenia, a zdobyte doświadczenie zastosują we własnych ogrodach przydomowych oraz sadach
-wystawa tradycyjnych przetworów na zimę, przygotowana przez członkinie 9 Kół Gospodyń Wiejskich skupione w Stowarzyszeniu KGW Gminy Jeleśnia.
-impreza Hołdymas Gazdowski-podsumowanie warsztatów i konkursu, wezmą w niej udział mieszkańcy, rolnicy, gospodynie z naszej gminy.
-prezentację na stronie internetowej Gminnego Ośrodka Kultury w Jeleśni nadesłanych na konkurs najbardziej tradycyjnych przepisów wraz ze zdjęciami

Kobiety ze Stowarzyszenia Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Jeleśnia nabrały doświadczenia w realizacji projektów. Kobiety wiejskie zostały zaangażowane w życie społeczne, kulturalne, gospodarcze i zawodowe- pokazały własną działalność, zostały docenione przez ogół społeczeństwa. Podjęcie inicjatyw społecznych przez kobiety z różnych środowisk i pokoleń zintegrowało je. Organizowanie i udział w imprezach promujących region n.p. Dni Jeleśni, Redyk, Dni Powiatu Żywieckiego dało im poczucie dumy lokalnej. Panie brały udział w kiermaszach kuchni regionalnej w trakcie imprez plenerowych organizowanych na terenie gminy Jeleśnia prezentując swoje wyroby oraz miały możliwość sprzedaży swoich produktów. Zdobyte umiejętności panie przekazały również młodemu pokoleniu w szkołach i przedszkolach. Nastąpił przekaz tradycji młodemu pokoleniu. Udział w warsztatach kuchni regionalnej mocno zintegrował panie w średnim wieku

wyjazd szkoleniowy KGW Jeleśnia, Przyborów I, Sopotnia Mała i Krzyżówki

Utworzono dnia 11.09.2017, 11:27

6 września 2017 r. panie z KGW Jelesnia, Przyborów I, Sopotnia Mała, Krzyżówki były na wyjeżdzie szkoleniowym w Pieninach i Tatrach. Poznawały możliwości jakie daje robienie przetworów z owoców i warzyw, prowadzenie pasieki w działalności turystycznej. Zwróciły uwagę, że w wielu odwiedzanych miejscowościach turystycznych miejscowe gospodynie sprzedawały na stoiskach miody, soki owocowe, dżemy, sery. Nasze gospodynie robią wspaniałe przetwory. Zobaczyły tam, że wykonywane przez nie produkty mogą być wspaniałą ofertą dla turystów odwiedzających nasze Beskidy.

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Październik 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Imieniny