Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Anna Kupczak bibułkarka

Utworzono dnia 07.05.2021
Czcionka:

Kupczak Anna bibułkarka
Urodziła się 10 czerwca 1914 r. w Sopotni Małej, w niezamożnej rodzinie chłopskiej.
W Sopotni Małej ukończyła publiczną szkołę powszechną. Po ukończeniu szkoły pomagała rodzicom w pracach na gospodarstwie rolnym.
W 1934 r. wyszła za mąż za Marcina Kupczaka. Rodzinę, mającą pięcioro dzieci utrzymywali z własnego gospodarstwa oraz pracy męża w arcyksiążęcych lasach.
W okresie okupacji zostali wysiedleni ze swojego gospodarstwa i wywiezieni na przymusowe roboty do Niemiec. Po wojnie wrócili do Sopotni, odbudowali gospodarstwo i dom, stwarzając rodzinie warunki do właściwego życia.
Anna Kupczak od najmłodszych lat odznaczała się szczególną wrażliwością na piękno. Urzekał ją każdy roślinny motyw, oryginalny kształt drewna, kamieni czy spadający z góry strumień wody. W każdej porze roku potrafiła dostrzec niepowtarzalne piękno. Jako dziecko bawiła się godzinami układając polne kwiatki w przeróżne bukieciki, czy budując układanki z kolorowych kamyków. Podpatrywała i naśladowała arkana sztuki zdobniczej dorosłych.
Pierwsze nauki haftu na płótnie i zdobnictwa bibułkowego pobierała od swojej babci i matki, które haftowały odświętne, góralskie stroje oraz ozdabiały wieńcami i bukietami kwiatów przydrożne kapliczki. Zdolności te jeszcze bardziej rozbudziła w niej i umocniła nauczycielka – Anna Olszowska, która uczyła dzieci w szkole pięknych haftów na tiulu.
Anna Kupczak bardzo wcześnie zaczęła się zaliczać do czołowych hafciarek w Sopotni Małej, a wykonywane przez nią kwiaty bibułkowe, wzorowane na otaczającej ją naturze budziły zachwyt i uznanie.
Dziesiątki lat systematycznie dbała o estetykę i piękny wystrój – niegdyś kaplicy, a następnie Kościoła Parafialnego w Sopotni Małej. Przystrajała szopki na Boże Narodzenie i Grób Chrystusa w okresie wielkanocnym. Dbała o czystość i estetykę szat liturgicznych, obrusów itp.
Bibułkowe kwiaty od zawsze przystrajały wnętrza góralskich chat szczególnie w zimie, kapliczki wiszące na domach, przydrożnych drzewach, ołtarze na Boże Ciało, obrazy, figury, feretrony noszone w czasie procesji i pielgrzymek, wianki stawiane na św. Jana – patrona Sopotni Małej. Robiono z nich ślubne bukiety, ozdabiano groby w dniu Wszystkich Świętych.
Anna Kupczak od lat brała udział w przeglądach i konkursach zdobnictwa bibułkowego, a szczególną zachętą do tego uczestnictwa było uznanie zdobnictwa bibułkowego za pełnoprawną dziedzinę sztuki ludowej. Corocznie zdobywała nagrody i wyróżnienia, tak w czasie konkursu ‘’Kwiaty Polskie’’ w Myślenicach, czy na innych wystawach. Brała udział w Tygodniu Kultury Beskidzkiej, Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu, Jesieni Tatrzańskiej. Była członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych.
Jej wyroby eksponowane były na wystawach w Austrii i Niemczech, ciesząc się dużym zainteresowaniem zwiedzających. Pragnąc, aby jej sztuka nie poszła w zapomnienie, przekazała swoją wiedzę i umiejętności młodym. Ma wielu następców, a wśród nich córkę – Helenę Pindel, wnuczkę – Teresę Wojtas i dwie prawnuczki Magdalenę i Katarzynę.
Wśród wielu nagród, wyróżnień i dyplomów uznania posiadała także Odznakę Zasłużonego Działacza Kultury i nagrodę im. Oskara Kolberga. Mimo szacownego wieku aktywnie uczestniczyła w pracach Koła Gospodyń Wiejskich i  zespole regionalnym ‘’Romanka” w Sopotni Małej.
Anna Kupczak zmarła w 2013 roku.

Opracowano na podstawie pracy zbiorowej pod redakcją Antoniego Urbańca i Hieronima Woźniaka „Życiorysy na Żywiecczyźnie pisane”

Anna Kupczak bibułkarka

Utworzono dnia 07.05.2021, 11:26

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Kwiecień 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny