Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Zdobnictwo bibułkowe

Czcionka:

KWIATY Z BIBUŁY- WARSZTATY ZDOBNICTWA BIBUŁKOWEGO

Kwiaty z bibuły były na wsi podstawową formą zdobnictwa wnętrz mieszkalnych. Ubarwiały i rozweselały słabo oświetlone, niewielkie izby. Bibułkowe kwiaty „zakwitały” w góralskich izbach, podkreślając wyjątkowość czasu świętowania. Warsztaty zdobnictwa bibułkowego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Jeleśni prowadzone są od lipca 2006 roku. Skupiają panie z Gminy Jeleśnia, które systematycznie spotykają się każdy wtorek na zajęciach bibułkowych. Zajęcia prowadzone są przez panią Zofię Ważka twórczynię z Sopotni Małej i Grażynę Patera z Gminnego Ośrodka Kultury w Jeleśni. Na zajęciach uczestniczki uczą się wykonywania poszczególnych kwiatów, doboru kolorystyki, sposobu kompozycji. Twórczyni Zofia Ważka przekazuje zasady tradycyjnego zdobnictwa bibułkowego na Żywiecczyźnie.
Prace wykonane na zajęciach zdobią Gminny Ośrodek Kultury w Jeleśni, stanowią eksponaty w Regionalnej Izbie Pracy Twórczej w Jeleśni oraz są wykorzystywane jako upominki dla znamienitych gości odwiedzających gminę Jeleśnia. Panie nabywają umiejętności wykonywania kwiatów na zajęciach i w domu we własnym zakresie wykonują kompozycje z bibuły krepiny z przeznaczeniem na prezenty imieninowe, weselne itp.
Bibułkarki te biorą udział w kiermaszach sztuki ludowej w trakcie imprez plenerowych organizowanych na terenie gminy Jeleśnia prezentując swoje prace, robią pokazy wykonywania kwiatów oraz mają możliwość sprzedaży swoich prac. Zdobyte umiejętności panie przekazują również młodemu pokoleniu w trakcie warsztatów zdobnictwa bibułkowego na terenie szkół i przedszkoli z Gminy Jeleśnia.  W sezonie zimowym i letnim w Starej Karczmie w Jeleśni i w Karczmie pod Borami w Korbielowie można spotkać twórczynie, które pokazują turystom piękną sztukę zdobnictwa bibułkowego.

KONKURS ZDOBNICTWA BIBUŁKOWEGO 2015

KONKURS ZDOBNICTWA BIBUŁKOWEGO 2015

Zofia Ważka

Zofia Ważka

Maria Łącz

Maria Łącz

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Czerwiec 2023
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Imieniny