Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Konkurs zdobnictwa bibułkowego dla dzieci- protokół

Utworzono dnia 10.02.2015, 13:15

PROTOKÓŁ KONKURSU ZDOBNICTWA BIBUŁKOWEGO DLA DZIECI I MŁODZIEŻY GMINY JELEŚNIA

Od października do listopada  2014 Gminny Ośrodek  Kultury w Jeleśni realizował warsztaty zdobnictwa bibułkowego dla dzieci i młodzieży szkolnej z gminy Jeleśnia. Instruktorkami były Zofia Ważka z Sopotni Małej oraz Grażyna Patera z Jeleśni.
Celem warsztatów było:
-nabycie umiejętności wykonywania tradycyjnych ozdób z bibuły krepiny z zastosowaniem tradycyjnych materiałów, technik i wzorów
-podniesienie poziomu wykonania dziecięcych prac zgłaszanych w konkursie zdobnictwa bibułkowego
-przekazanie tradycji przez doświadczone bibułkarki młodemu pokoleniu i możliwość kontynuowania tradycyjnej dziedziny sztuki ludowej
-wykorzystanie zdobytych umiejętności jako dodatkowego źródła dochodów dla szkoły oraz indywidualnie dla poszczególnych dzieci
-poznanie aktualnego stanu zdobnictwa bibułkowego jako jednej z dziedzin twórczości ludowej w nowych warunkach społeczno- ekonomicznych
-podtrzymywanie tradycyjnych form wyrobów bibułkowych o charakterze zwyczajowym, obrzędowym, dekoracyjnym oraz próba adaptacji tradycyjnych wzorów do współczesnych potrzeb.
Umiejętności zdobyte przez dzieci zaowocowały pięknymi kompozycjami przysłanymi na konkurs, który był uwieńczeniem pracy zarówno dzieci jak i instruktorów. Przedmiotem konkursu były tradycyjne i współczesne formy zdobnictwa bibułkowego. W konkursie  wzięły udział dzieci i młodzież z Gminy Jeleśnia, a szczególnie te, które brały udział w warsztatach zdobnictwa bibułkowego. W konkursie wzięło udział 34 uczniów ze szkół z Gminy Jeleśnia nadsyłając 70 prac. Każdy z uczestników złożył dwie prace. Jury przy ich ocenie brało pod uwagę  zgodność wyrobu z tradycyjnymi wzorami, kompozycję, wygląd estetyczny, staranność wykonania, nowatorskie formy adaptowania wyrobów bibułkowych do potrzeb współczesnych.
Jury konkursu w składzie :
1. mgr Grażyna Patera -dyrektor GOK
2. Zofia Ważka- twórczyni ludowa
3. Maria Smagoń- twórczyni ludowa
4. Józefa Sidzina- twórczyni ludowa
5.Aleksandra Kupczak- twórczyni ludowa
6. Maria Płaza- twórczyni ludowa
oceniło prace nadesłane na konkurs oraz przyznało następujące  nagrody:
I Kategoria kl. I-III SP
I miejsce
Łucja Mizia Sopotnia Wielka
Julia Gwiazdoń Sopotnia Wielka
Aleksandra Zoń Pewel Wielka
Dominika Lach Pewel Wielka
Wiktoria Buława Pewel Wielka
Celina Wnuk Pewel Wielka
Zuzanna Kamińska Sopotnia Wielka
II miejsce:
Zuzanna Kleszcz Jeleśnia
Anna Rusin Pewel Wielka
I Kategoria kl. IV-VI SP
I miejsce:
Małgorzata Mędrala Przyborów
Lucyna Wnuk Pewel Wielka
Zuzanna Waligóra Jeleśnia
Sonia Maćkowska Jeleśnia
Kacper Waligóra Jeleśnia
Izabela Wnuk Pewel Wielka
Monika Bigos Pewel Wielka
Mateusz Jasek Jeleśnia
Alicja Lach Pewel Wielka
II miejsce:
Izabela Juraszek Jeleśnia
Marta Ficek Jeleśnia
Natalia Michulec Jeleśnia
Julia Łukaszek Jeleśnia
Kinga Póda Pewel Wielka
Martyna Domżał Pewel Wielka
Ewelina Buława Pewel Wielka
III  Kategoria kl. I-III gimnazjum
I miejsce:
Karolina Kania Przyborów
Patrycja Strzałka Jeleśnia
Patrycja Póda Pewel Wielka
Angelika Juraszek Pewel Wielka
Emilia Rom Jeleśnia
II miejsce:
Natalia Basik Korbielów
Kinga Świątkowska Korbielów
Klaudia Waligóra Pewel Wielka
Jury z wielką radością stwierdza, że wykonywanie bibułkowych kwiatów cieszy się dużą popularnością. Warto również podkreślić bardzo wysoki poziom artystyczny nadesłanych na konkurs prac. Niezmiernie ważnym zjawiskiem jest wykonywanie  tradycyjnych form zdobnictwa bibułkowego będący najbardziej naturalną formą jego kultywowania. Cieszy równocześnie fakt podejmowania  autorskich adaptacji tradycji zdobnictwa bibułkowego do dzisiejszych potrzeb i upodobań estetycznych. Na konkurs  wpłynęły współczesne kompozycje zarówno inspirowane dawnymi wzorami, jak też prezentujące ciekawe, nowatorskie rozwiązania. Wyraźnie daje się zauważyć występujące równorzędnie 2 nurty estetyczne:dawny, wykorzystujący stylizowane kwiaty komponowane w tradycyjnych formach oraz nowy, preferujący kwiaty naturalistyczne w kształcie i kolorystyce. Zdecydowana większość złożonych na konkurs tradycyjnych wyrobów bibułkowych, a także wiele inspirowanych tradycją, nowatorskich rozwiązań  prezentuje wysoki, wyrównany poziom wykonawstwa, o czym świadczy przyznanie wielu równorzędnych  nagród.

Podsumowanie konkursu, ogłoszenie wyników, uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 24 lutego 2015 r. /wtorek / godz. 10.00 połączone z warsztatami zdobnictwa bibułkowego z udziałem twórczyń ludowych z Gminy Jeleśnia.

Umiejętności zdobyte przez dzieci zaowocowały pięknymi kompozycjami przysłanymi na konkurs, który był uwieńczeniem pracy zarówno dzieci jak i instruktorów.

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Marzec 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny