Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

NA SZKLE MALOWANE I ZABAWKI NASZYCH DZIADKÓW- POWRÓT DO TRADYCJI

Utworzono dnia 15.10.2020
Czcionka:

Gminny Ośrodek Kultury w Jeleśni realizował projekt „Na szkle malowane i zabawki naszych dziadków- powrót do tradycji” dofinansowany z programu grantowego „Lokalne Inicjatywy Społeczne Żywiec Zdrój”. Celem projektu było zachowanie i przekazanie tradycji wykonywania drewnianych zabawek i malowania na szkle młodszemu pokoleniu, ocalenie ich od zapomnienia.

Kilkadziesiąt lat temu istniała tzw. szkoła jeleśniańska malarstwa na szkle - obrazy przeważnie o tematyce religijnej, zawieszane pod sufitem, ofiarowane osobom z okazji uroczystości rodzinnych. Opisane to jest w wielu naukowych publikacjach etnograficznych. Dzisiaj ta dziedzina sztuki ludowej prawie zaniknęła. Celem projektu było zachowanie dawnych technik i wzornictwa, jak również wprowadzenie współczesnych funkcji i wzorów malarstwa na szkle. Warsztaty malarstwa na szkle odbywały się dwutorowo: dla dorosłych oraz dla dzieci w Gminnym Ośrodku Kultury w Jeleśni.
Ich efektem są obrazy na szkle o tematyce religijnej lub przedstawiające sceny rodzajowe oraz pięknie ozdobione szkło codziennego użytku. Prace te prezentowane są na stałej wystawie w Gminnym Ośrodku Kultury w Jeleśni.

Pewel Wielka, wieś w gminie Jeleśnia były kiedyś zagłębiem produkcji zabawek z drewna. Najstarszą wytwarzaną tu zabawką jest drewniany konik. Marian Łoboz wraz z żoną Wiesławą są laureatami prestiżowej nagrody w dziedzinie kultury im. Oskara Kolberga. Swoją wiedzę przekazują młodszemu pokoleniu. Podczas wakacji w weekendy Pan Marian Łoboz prezentował turystom zabawki ludowe w Starej Karczmie w Jeleśni. Od września  w szkołach podstawowych w Pewli Wielkiej i w Jeleśni zostały zorganizowane spotkania z twórcą ludowym Marianem Łobozem- wykłady na temat historii zabawkarstwa, prezentacja różnych form drewnianej zabawki ludowej oraz cykl warsztatów drewnianej zabawki dla uczniów. Uczniowie szlifowali i malowali przygotowane przez Pana Mariana drewniane kotki, wilki, koguty, koniki.

13 października w Gminnym Ośrodku Kultury w Jeleśni na podsumowanie obu rodzajów warsztatów została zorganizowana impreza Dzień ze sztuką- szkoła jeleśniańska. W ramach tej imprezy przeprowadzone zostały otwarte warsztaty zabawki ludowej oraz malarstwa na szkle.

Otwarta została galeria sztuki ludowej w Gminnym Ośrodku Kultury w Jeleśni. Galeria zabawki drewnianej i malarstwa na szkle jest rzeczowym efektem projektu. W galerii znajdą się zabawki zakupione od twórcy ludowego, jako wzorcowe przykłady poszczególnych form zabawek drewnianych oraz zabawki i malarstwo na szkle, wykonane podczas warsztatów sztuki ludowej.

Działanie to pozwoliło na stworzenie galerii sztuki ludowej, charakterystycznej dla Jeleśni, prezentującej dzieła z zakresu zabawki ludowej i malarstwa na szkle, jak również przekazanie tradycji sztuki ludowej młodemu pokoleniu.

GALERIE:

Warsztaty malarstwa na szkle

Warsztaty malarstwa na szkle

Warsztaty zabawki ludowej

Warsztaty zabawki ludowej

Galeria zabawki ludowej

Galeria zabawki ludowej

Dzień ze sztuką- szkoła jeleśniańska

Dzień ze sztuką- szkoła jeleśniańska

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Maj 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 22

W poprzednim tygodniu: 196

W tym miesiącu: 355

W poprzednim miesiącu: 678

Wszystkich: 121979