Wigilia i otwarcie Wystawy Zdobnictwa Bibułkowego 2016
Realizacja projektu w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 p.n. „AKTYWNE GOSPODYNIE Z GMINY JELEŚNIA”
Gminny Ośrodek Kultury w Jeleśni oraz Stowarzyszenie Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Jeleśnia zorganizowali imprezę folklorystyczną WIGILIA W BESKIDACH w dniu 16 grudnia 2016 r. ( piątek) godz. 11.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Jeleśni. Było to SPOTKANIE WIGILIJNE, w którym wzięły udział panie ze Stowarzyszenia Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Jeleśnia, Zastępca Wójta Gminy Jeleśnia Bronisław Jafernik wraz z pracownikami Urzędu Gminy Jeleśnia, Przewodniczący Rady Gminy Jeleśnia Ryszard Nowak wraz z radnymi, radni powiatowi oraz sołtysi. Spotkanie wigilijne było też okazją do podsumowania projektu "Aktywne gospodynie z Gminy Jeleśnia" realizowanego przez Stowarzyszenie Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Jeleśnia w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.
W ramach tego projektu odbyły się warsztaty i konkurs zdobnictwa bibułkowego, pokazy zdobnictwa bibułkowego, warsztaty i konkurs kulinarny, pokazy kuchni regionalnej, kurs komputerowy dla seniorów oraz wyjazd integracyjny do Teatru Polskiego w Bielsku- Białej.
Podczas spotkania wigilijnego dokonano uroczystego otwarcie wystawy zdobnictwa bibułkowego, która jest efektem warsztatów i konkursu zdobnictwa bibułkowego. Konkurs Zdobnictwa Bibułkowego był podsumowaniem cyklu otwartych warsztatów zdobnictwa bibułkowego. Adresowany był do osób dorosłych 50 +. W konkursie wzięło udział 21 osób dorosłych z Gminy Jeleśnia, w tym 19 osób 60+ oraz 2 osoby 50+, które złożyły łącznie 73 prace. Prace te można oglądać w Gminny Ośrodku Kultury w Jeleśni przez kilka najbliższych miesięcy. Następnie eksponaty zostaną przeniesione do Regionalnej Izby Pracy Twórczej w Jeleśni (dawna organistówka pod kościołem), gdzie prezentowana jest stała wystawa poświęcona rodzimej sztuce ludowej.
Efekt pracy bibułkarek został nagrodzony, bowiem podczas spotkania wigilijnego ogłoszono wyniki konkursu zdobnictwa bibułkowego i wręczono nagrody rzeczowe w konkursie zdobnictwa bibułkowego. Jan Gąsiorek- juror konkursu podkreślał, że wykonywanie bibułkowych kwiatów cieszy się dużą popularnością. Na konkurs zostały nadesłane tradycyjne formy zdobnictwa bibułkowego, takie jak: pająk na Boże Narodzenie, wieńce imieninowe, bukiety okrągłe. Autorkami tych prac są przeważnie najstarsze uczestniczki konkursu, które umiejętności wykonywania tradycyjnych kompozycji nauczyły się od poprzedniego pokolenia bibułkarek. Zauważył również fakt podejmowania autorskich adaptacji tradycji zdobnictwa bibułkowego do dzisiejszych potrzeb i upodobań estetycznych. Na Konkurs wpłynęły współczesne kompozycje zarówno inspirowane dawnymi wzorami, jak też prezentujące ciekawe, nowatorskie rozwiązania. Wyraźnie daje się zauważyć występujące równorzędnie 2 nurty estetyczne: dawny, wykorzystujący stylizowane kwiaty komponowane w tradycyjnych formach i w ostrych, kontrastowych zestawieniach barw oraz nowy, preferujący kwiaty naturalistyczne w kształcie, kolorystyce i kompozycji.
Podczas spotkania wigilijnego uczestnicy połamali się opłatkiem i złożyli sobie życzenia świąteczne. Na stole wigilijnym znalazły się tradycyjne potrawy przygotowane przez panie ze Stowarzyszenia Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Jeleśnia, takie jak: opłatek, miód, zupa kwackowa, ryba smażona, śledzie po góralsku, kapusta z fazolem, kompot z piecorek, sałatka jarzynowa, pierniki, miodowniki, serniki, makowce.
Spotkanie wigilijne urozmaicone zostało kolędami w wykonaniu uczestników Ogniska Twórczości Artystycznej Fundacji Braci Golec. Ponad trzydzieści dzieci z naszej gminy pod opieką pięciu instruktorów grało na skrzypcach, heligonkach i basach oraz śpiewało kolędy góralskie. Było to prawdziwe spotkanie integracyjne, bo niektórzy młodzi artyści mieli pośród pań ze Stowarzyszenia swoje babcie i ciocie.