Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Aleksandra Kupczak

Utworzono dnia 09.02.2015, 12:45

Aleksandra Kupczak jest bibułkarką, gra na instrumentach- heligonce i akordeonie, śpiewa, tańczy.

Zakochała się w regionalizmie i ta fascynacja trwa już kilkanaście lat. Folklor był nieodłącznym elementem jej życia rodzinnego: ojciec grał na akordeonie, a mama Otylia Juraszek była śpiewaczką ludową. Jej przygoda z bibułkarstwem rozpoczęła się parę lat temu w Gminnym Ośrodku Kultury w Jeleśni, gdzie na zaproszenie dyrektorki uczestniczyła w warsztatach rękodzielniczych. Od tamtej pory stara się czynnie uczestniczyć w kultywowaniu rodzimych tradycji ludowych. W Starej Karczmie w Jeleśni robi pokazy dla turystów. Będąc często w Szwajcarii na warsztatach z grupą osób niepełnosprawnych robi pokazy zdobnictwa bibułkowego, gra na akordeonie również heligonce polskie i szwajcarskie melodie. Ma własne pomysły na wzory kwiatków. Jej praca została zauważona i zajęła I miejsce w konkursie zdobnictwa bibułkowego. Tańczy również w zespole „Romanka” w Sopotni Małej. Od prawie pół wieku posługuje się językiem esperanto. Korespondowała z przedstawicielami  37 krajów świata-oprócz krajów europejskich również z esperantystami z Australii, Japonii, Chin i Korei. Z wieloma koresponduje do dzisiaj. Zna francuski, włoski,  a ze szkoły rosyjski i niemiecki. Od 2012 r. bierze udział w konkursie gry na Unikatowych  Instrumentach Ludowych (heligonka), którego celem jest m. i. popularyzowanie autentycznej muzyki ludowej czy ożywienie ludowego muzykowania.
Przez 25 lat była dyrektorką przedszkola w różnych odsłonach: jako poliglotka, muzyk, podróżniczka, bibułkarka. W Przedszkolu Nr 1 w Jeleśni założyła i prowadziła zespół taneczny „Promyczek”, a w Szkole Nr 1 w Jeleśni była kierownikiem zespołu tanecznego „Bajerki”. Zespoły te zajmowały pierwsze miejsca i wiele wyróżnień na przeglądach powiatowych.

"Rękodzieło, to dla mnie przede wszystkim wspaniała rozrywka, satysfakcja z możliwości pokazania innym jednej z dziedzin naszej sztuki. To również troska i dalsza pielęgnacja lokalnych tradycji." (A. Kupczak)

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Luty 2023
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 1 2 3 4 5

Imieniny